Když nemáte poblíž lékárnu, nebo prostě chcete dát přednost čistě přírodní léčbě, přijde vhod univerzální měsíček lékařský, ale i obyčejné borůvky…

Rada 1: Na malé bolístky s pomocí z louky i kuchyně

Utržit malou ranku je dílem okamžiku. V první řadě je nutné i minimální zranění dezinfikovat. Pokud jste zrovna třeba na chatě a lékárničku tu jako naschvál nemáte, sáhněte po soli. Promícháte-li ji s vlažnou vodou a zakapete citronem, získáte směs, která nejen čistí, ale i pomáhá zastavit krvácení. Namísto soli i citronu můžete použít vylouhovaný měsíček lékařský (Calendula officinalis) nebo lístek jitrocele (Plantago), který rozemnete v dlaních. Jitrocelové lístky ostatně platí za univerzálního pomocníka. Uleví vám i od svědivě-pálivých otoků způsobených hmyzem.

Rada 2: Jak zklidnit popáleniny i krvácení z nosu?

Kostival (Symphytum officinale) patří mezi výtečné léčivky, které se hodí na nejeden trabl. Můžete ho použít na otoky i popáleniny. Udělejte si ale pořádnou zásobu. Pokud má být účinný, musíte rozdrcené listy přikládat alespoň osmkrát denně. Tělo vám poděkuje stejně tak, pokud použijete heřmánek (Matricaria chamomilla, syn. Matricaria recutita). Jeho zklidňující a dezinfekční účinky jsou proslulé. Maximálního účinku dosáhnete, aplikujete-li heřmánek v podobě výluhu z květů, nebo z obvazu vytvoříte malé polštářky naplněné květy heřmánku spařenými vroucí vodou. A jak na krvácení z nosu? Zde pro změnu pomůže u nás se hojně vyskytující řebříček (Achillea millefolium).

Rada 3: Nachlazení zkrotí i obyčejný celer!

Teplé dny se pomalu loučí a na řadu přijdou podzimní plískanice. A s nimi i posmrkávání, pokašlávání a mírně zvýšená teplota. Nejpříjemnější léčbu nabízí čaj s medem. Ale pozor, většina lidí dělá fatální chybu a med přidá do horkého čaje. Tím však spálí většinu jeho účinných látek! Nechte jej vychladnout a med přidejte až ve chvíli, kdy má čaj kolem 40 oC. Účinek jen znásobíte, pokud půjde o čaj z lipového květu.

Překvapivý je seznam dalších účinných bojovníků s nachlazením. Čelní pozice totiž zaujímá kysané zelí. Pouhých deset dekagramů vydá na třetinu doporučené denní dávky vitaminu C! A navíc stojí jen pár korun. Stejně tak celer. Ten je pro změnu skvělým antimykotikem, které dokáže zamávat i s bakteriální infekcí. Ideální je popíjet celerové smoothie, které dezinfikuje sliznici a pomůže rozpouštět hleny.

Pokud se vám příčí celer, zkuste cibuli. Na odhlenění a zmírnění kašle existuje lahodný recept: cibuli rozkrájejte, poté roztlačte a promíchejte s medem. Nechte den odstát. Užívejte lžičku po snídani a večeři.

Rada 4: Kopřiva? Takřka na všechno…

Kopřiva má úžasné antivirové a pročisťující schopnosti. Usnadňuje vykašlávání, reguluje zažívání, odstraňuje plynatost, pomáhá při zánětu sliznice dásní, chudokrevnosti, ekzémech a alergiích. Z kopřivy je nejlepší sbírat horní listy, které můžete sušit, ale stejně tak ihned použít. Kromě čaje se hodí do nádivek i salátů. Nebo třeba jako náhrada špenátu. Věděli jste, že tahle královna rumišť má dvakrát větší obsah proteinů než sojové boby?

Rada 5: Když trávíte den na toaletě

Střeva nás umí potrávit hned dvojím způsobem: Když všechno rychle posílají ven, anebo naopak, když nepošlou nic. Na první problém platí obyčejné borůvky, nejlépe sušené. Nejvíc účinných látek v nich najdete, pokud jste je stihli nasbírat v červenci. Místo sušení můžete zvolit pro delší uchování i mražení.

Pokud je problém opačný, tedy zácpa, můžete zkusit pro začátek zhodnotit, zda máte vhodný pitný režim a dostatek vlákniny. Trpíte-li zácpou pravidelně, zkuste každý den začít velkou sklenicí minerálky (vždyť stolice obsahuje 80 % vody!) a k snídani si dát pořádnou dávku ovesných vloček – třeba v jogurtu. Vlákninu doplňujte také ovocem a zeleninou, ale pozor, neloupejte je, nejvíc ji obsahují slupky. Ač se nad tím mnoho strávníků ušklíbne, v případě zácpy je vhodné pravidelně jíst pohanku. Někomu také pomáhá popíjení odvaru ze sušených květů černého bezu.