Je jasné, že bychom neměli vůbec dovolit, aby došlo k takovým změnám na našem těle, jako jsou právě ztvrdlé a časem také popraskané paty. V extrémních případech, které ale bohužel nejsou takovou výjimkou, jak bychom si mohli myslet, totiž nejde jen o estetický, ale také o vážný zdravotní problém. Popraskané paty nejenže bolí a chůze se potom stává doslova utrpením, ale otevřené rány se také mohou stát vstupní branou do těla pro mnohá infekční onemocnění. Proto se raději takovému stavu vyvarujme a zaměřme se na prevenci.
Jsou i jiné způsoby boje se ztvrdlými patami. Podívejte se na youtube na video z dílny Davis TV:
Co je na vině?
Proč vlastně paty tvrdnou? Jednak jde samozřejmě o špatnou nebo nedostatečnou péči, kterou nohám věnujeme, ale vliv na tento nevítaný jev má také životní styl nebo zaměstnání. Dobrou službu totiž neudělá ani například nadváha nebo dokonce obezita, či dlouhé stání nebo celodenní chůze po tvrdém povrchu. Své by tedy mohli vyprávět třeba poštovní doručovatelé, ale i mnohé další profese. Svoji roli ve zmiňovaném procesu sehrává také genetika, vyšší věk, zdánlivě nesouvisející choroby, jako je třeba cukrovka, ale také nevhodně volená obuv. Pokud odstraníme odstranitelné, zbývají nám choroby jinde v těle, věk a genetika.
Sáhněte po banánu
Všimneme-li si, že pokožka na patě začne vykazovat nežádoucí změny, je načase s tím něco udělat. Kromě mechanického odstranění zesílené a zrohovatělé pokožky, kterého docílíme ošetřením pemzou po koupeli nohou, musí přijít na řadu hydratace. Tu můžeme zajistit pokožce nohou buď krémy a mastmi, zakoupenými v drogerii nebo v lékárně, ale můžeme s úspěchem použít také nečekaně účinné přírodní prostředky, jako je třeba docela obyčejný banán. Ten na tenhle problém používala moje maminka a vždy se díky tomu dočkala nečekaně rychlé úlevy.
Rozmačkat, nanést a počkat
Když se rozhodneme ošetřit nohy právě banánem, vybereme si ten, který je opravdu hodně zralý. Potřebujeme z něj totiž vyrobit doslova kašičku, ke které se dopracujeme buď v mixéru, nebo můžeme použít i obyčejnou vidličku, stejně, jako jsme mačkali banány dětem, když byly malé. Tuto hmotu potom naneseme na paty (ale můžeme samozřejmě i na celá chodidla), obalíme například potravinovou fólií a necháme dvacet minut působit. Během té doby se pokožka nejen hydratuje, ale přijímá také další vyživující látky, které jí banán poskytuje.
Nejen hydratace, a nejen pro nohy!
O kterých látkách se můžeme v případě banánu bavit? Jedná se o omega 6 a 9 nenasycené mastné kyseliny, vitamín E, polyfenoly, kyselinu ricinoolejovou, ale také o fytosteroly, další prvky a vitamíny. To vše pomáhá nejen ke zmiňované hydrataci pokožky, ale také k její regeneraci, zklidnění v případě zánětlivých ložisek i k výživě. Navíc banán působí proti projevům stárnutí pokožky. Je tedy zřejmé, že stejně, jako tato bezmála zázračná kašička pomůže vašim patám, není důvod obávat se její aplikace na obličej, dekolt nebo třeba na ruce, které mnohdy o našem věku prozrazují víc, než bychom si sami přáli…
Zdroje: heenapatelpodiatry.com, www.yahoo.com, www.magistra.cz