Rodiče své děti odmalička učí, aby jedly dostatek ovoce a zeleniny, jelikož obsahují mnoho důležitých vitamínů. To je samozřejmě pravda.

Ale je jedno ovoce, které vám může způsobit velké potíže. Asi byste to nečekali, ale je to banán, jedno z nejoblíbenějších ovocí na světě. Jenže může mít velice nežádoucí účinky na vaše tělo. Jaké to jsou?

Youtube video o zajímavostech o banánech najdete na kanále TopTrendingCZ:

Zdroj: Youtube

Skrytě škodlivý banán

Banány jsou jedním z nejoblíbenějších ovocí na světě. Mají mnohá pozitiva, a především obsahují velké množství antioxidantů a vlákniny. Jenže bohužel zároveň obsahují mnoho cukru a mají vysoký obsah sacharidů. Dá se říci, že je to zdravé a prospěšné ovoce, když pomineme ty cukry, ale je tu jeden větší problém.

Studie prokázala, že u lidí, kteří mají alergii na latex, se také velice často vyskytuje alergická reakce na banány. A to není nic pěkného. Mezi rizikové faktory, které zvětšují pravděpodobnost této alergie, patří například astma, atopická dermatitida a jakákoliv jiná alergie, ať už pylová, potravinová nebo na látky rostlinného původu.

Jaké jsou příznaky

Příznaky alergie na banán jsou závislé na imunitním systému dané osoby a mohou se často měnit. Mezi nejobvyklejší patří například otoky jazyka, rtů, sliznice dutiny ústní a hrdla, boláky nebo vyrážka v ústech a na jazyku nebo například anafylaktický šok.

To je extrémní reakce imunitního systému na látku, která je pro většinu ostatních lidí neškodná. Je to akutní a potenciálně život ohrožující reakce, která se však vyskytuje jen vzácně.

U některých lidí, především však u dětí, se může po konzumaci banánu nebo kyselého ovoce objevit zarudnutí kůže nebo červená vyrážka. Tato vyrážka se objevuje především v místech okolo úst, a naštěstí jí lze snadno předejít, když sobě nebo dítěti ihned po konzumaci banánu otřete pusu a zbytky banánu tak odstraníte.

Související články

Zdroje: www.rehabilitace.info, www.pylovasluzba.cz