Banány jsou jedním z nejoblíbenějších exotických ovocí. Pochází z jihovýchodní Asie, kde byly konzumovány již 8000 let před naším letopočtem. K nám se však banány dostaly až kolem roku 1910 a byly považovány za lahůdku, kterou si mohli dovolit jen vysoce postavení lidé. A to se dovážely pouze v sušené, či konzervované podobě, jelikož přeprava byla velice obtížná. Nyní jsou však banány k dostání prakticky všude, což znamená, že si jejich chuť a zdravotní benefity mohou užívat všichni.

Video o výhodách banánů se skvrnami najdete na Youtube kanále Projekt Přírody:

Zdroj: Youtube

Banány a vitamíny

Banány nejsou oblíbené jen pro svou jemnou specifickou chuť. Obsahují veliké množství vitamínů A, B, C, které jsou pro tělo nesmírně důležité. Také obsahují spoustu důležitých minerálů, mezi které patří například draslík, hořčík a vápník. Pravidelná konzumace banánů má pozitivní vliv na váš mozek, nervový a svalový systém a pomáhá trávení.

Když jdete do obchodu, můžete si všimnout, že některé banány mají hnědé skvrny. To znamená, že jsou přezrálé, a vy většinou sáhnete po klasických žlutých banánech. Děláte ale chybu. I přezrálé banány mají mnoho výhod pro vaše tělo.

Banány se skvrnami

Jak banán dozrává, mění se postupně i jeho obsah. Přezrálý banán obsahuje méně cukru než normální, žlutý a uzrálý. Banán se skvrnami také obsahuje mnohem více antioxidantů, které snižují riziko infarktu a jiných vážných srdečních potíží, chrání buňky před volnými radikály a zpomalují stárnutí.

Co je ale nejdůležitější, přezrálé banány obsahují látku zvanou TNF, což je zkratka pro tumor nekrotizující faktor. Tato látka pomáhá bojovat proti rakovinotvorným buňkám a je velice důležitá na posílení vašeho imunitního systému. Navíc také zvyšuje tvorbu bílých krvinek. Z toho plyne jasné ponaučení, že nemáme soudit knihu podle obalu a banán podle barvy.

Související články

Zdroje: www.kaloricketabulky.cz, www.denik.cz