Jistě znáte přísloví, že oči jsou oknem do duše. Dost podobná věc by se ale dala říci i o vašich dásních. Dásně jsou oknem do zdraví. Zní to opravdu prapodivně, ale vaše dásně toho o vašem zdraví dokážou prozradit opravdu nemálo. Spousta informací o vašem zdravotním stavu se dá vyčíst z vaší barvy dásní. Podívejte se, jaké barvy dásní co znamenají.

Youtube video, jak správně pečovat o dásně, najdete na kanále NRHolding-Mall by Allegro:

Zdroj: Youtube

Barva dásní

Jako první je důležité vědět, jak vlastně vypadají zdravé dásně. Zdravé dásně mají zpravidla jemně růžovou barvu a jsou pevné. Co se týče barvy, ta se může trochu lišit, co se odstínů kůže týče. Lidé se světlou pletí mají dásně zbarvené do jemně růžova, lidé s tmavší pletí mohou mít dásně zbarvené až do korálově červené.

Pokud jsou vaše dásně zbarvené do červena, ve většině případů budou také oteklé a velice citlivé. V tomto případě není neobvyklý ani zánět dásní, při kterém vám bude po čištění mezizubním kartáčkem z dásní trochu téct krev. To všechno jsou ale příznaky onemocnění parodontu, které je způsobeno bakteriemi, jež tvoří orální biofilm.

Co o vás říká barva dásní

Pokud máte dásně zbarvené do běla, nebo jsou opravdu vybledlé, je to signál zánětu dásní, kdy se začíná hromadit plak. Bledé dásně také mohou signalizovat nedostatek železa a vitamínů. Pokud nemáte dostatek železa v těle, může se jednat o anémii. Žluté dásně zas signalizují opravdu nepříjemný a bolavý zánět. Žluté dásně vám poté budou postupně červenat, budou velice citlivé, a mohou až krvácet. Jakmile tyto náznaky na vašich dásních zpozorujete, neváhejte kontaktovat svého zubaře.

Poslední a opět opravdu nepříjemnou a nehezkou variantou jsou černé dásně. Černé nebo tmavě hnědé dásně mají 2 možné příčiny. První je přílišný pobyt na slunci, při němž se vám dásně začnou barvit stejně, jako vaše kůže. Druhou příčinou je takzvaná kuřácká melanóza, kdy se vám dásně zbarví kvůli nikotinu v tabáku. Může to být však také reakce na určité léky, jako jsou například tricyklická antidepresiva nebo antikoncepce.

Související články

Zdroje: www.prozeny.cz, www.listerine.cz