Bedla zahradní roste v trsech
Zdroj: Anne Powell/Shutterstock.com

Jak poznat jedovatou bedlu zahradní a co se stane, když ji omylem sníte

Sezóna bedel je v plném proudu. Možná jste našli pár kousků i na zahradě nebo v nedalekém parku. Ty však raději nesbírejte. S největší pravděpodobností jde o jedovatou bedlu zahradní.

Zdroje: www.idnes.czwww.houby-rostou.czwww.denik.cz

Bedly jsou oblíbené pro svou skvělou chuť, velikost i častý výskyt. I mezi nimi se však vyskytují druhy, které jsou pro člověka nebezpečné. Jednou z nich je bedla zahradní. Roste blízko lidských obydlí a jakoby nás zkoušela, zda jejímu lákání odoláme. Je mírně jedovatá a může způsobit alergickou reakci v podobě žaludečních potíží a nevolnosti.

Bedla zahradní neboli česká

Bedla zahradní roste od léta do podzimu. Nejčastěji je však vidět v září. Potkat ji můžete v zahradách, městských parcích, ve sklenících nebo kompostech. Tedy především tam, kde je půda opečovávána člověkem. Roste v nížinách i v podhorských oblastech.

Jak poznat bedlu zahradní Bedla zahradní roste od léta do podzimu. Zdroj: Raquel Pedrosa/Shutterstock.com

Jak poznat bedlu zahradní

Bedla česká je mohutná houba. Klobouk má v průměru 8-16 cm. Mladé plodnice ho mají kulovitý, u starších jedinců je více zploštělý. Ve středu červenohnědého a hnědého klobouku je patrný hrbolek a mezi šupinami má hluboké praskliny. Šupiny jsou výrazně tmavší než světlý zbytek vláknitého podkladu. Jako všechny bedly, i bedla zahradní má na třeni patrný prsten, který je blanitý. Roste v trsech, což by mělo každého houbaře varovat jako první. Další její poznávací znak se projeví, když do ní říznete nebo ji otlačíte. Zabarví se červena nebo červenohněda.

Bedla zahradní roste v trsech na zahradě. Bedla zahradní roste v trsech na zahradě. Zdroj: aRTI01/Shutterstock.com

Otrava bedlou zahradní

Otrava bedlou zahradní se projevuje nevolností, závratěmi, bolestí břicha, suchem v ústech, zvracením a průjmem. Pokud byste houbu zkonzumovali ve velkém, může dojít také k pocení, dušnosti či k nepravidelnému rytmu srdce. Velkou roli při potížích hraje to, v jaké jste kondici. Někomu může být pouze těžko, někdo může putovat na vypumpování žaludku. Při projevech otravy však vždy vyhledejte lékařskou pomoc.

Akční letáky