Co se stane, když přestaneme jíst maso?
Zdroj: itakdalee / Shutterstock.com

Co se s vámi stane, když přestanete jíst maso?

Vegetariánství nebo ještě přísnější veganství v současnosti představují stravovací trendy, ke kterým se uchyluje stále více lidí. Vedou je k tomu především etické důvody, kdy se nechtějí podílet na systému velkochovů nebo odmítají jakékoliv zabíjení zvířat. Často také věří, že jim taková strava prospěje ze zdravotního hlediska. Co se ale opravdu stane s lidským tělem, pokud přestaneme jíst maso?

Pokud se rozhodnete, že vynecháte ze svého jídelníčku maso a masné výrobky, na váš organismus to bude mít velký vliv. Sníží se vám váha, tedy za předpokladu, že masné produkty nahradíte zeleninou a nebudete vysedávat v cukrárně nad poháry a dorty. Absence masa vám dále zaručí více ochranných bakterií ve střevech, tedy lepší imunitu. Ze začátku byste ovšem mohli zažívat nepříjemné nadýmání a plynatost, než by si slinivka břišní a střeva na takovou stravu zvykly. Ale pokud vydržíte, odměnou vám bude vylepšená střevní mikroflóra. Také vaše pleť se s přísunem ovoce a zeleniny, které by měly ve vašem jídelníčku nahradit maso, může vylepšit a projevy akné či jiných kožních problémů se stanou minulostí. Budete mít plno energie a sníží se riziko vysokého tlaku a rakoviny zažívacího traktu, především žaludku, tlustého střeva a konečníku. Klesne vám rovněž hladina cholesterolu v krvi, což prospěje vašemu srdci a cévám.

Zní to báječně, že? Ovšem není to jen tak. Maso je totiž cenným zdrojem bílkovin, železa, vitaminů B12 a D (maso tučných ryb) a omega-3 a omega -6 mastných kyselin. Všechny tyto látky jsou pro správné fungování organismu nezbytné. Pokud by vám chyběly, důsledkem bude naopak celková slabost, únava a bledost, ale také nespavost, za což může nedostatek vitaminu B12. Závažný deficit tohoto vitaminu zvyšuje dokonce riziko obávané Alzheimerovy choroby a mozkové mrtvice. Nedostatek železa zase způsobuje poruchy trávení, bolesti hlavy, slabé, lámavé a třepivé nehty. Bez dostatečného množství vitaminu D budete vystaveni vyššímu riziku osteoporózy, a tedy zlomeninám kostí. Tady je obzvlášť zákeřné, že to nepoznáte hned, může to trvat i roky, ovšem pak už je pozdě. Vyloučení masa z jídelníčku může také vést k nedostatku jódu, vápníku a zinku.

To už tak dobře nezní. Být vegetariánem totiž není tak snadné, nestačí jen škrtnout maso a sníst rohlík s máslem bez salámu a knedlíky s omáčkou bez masa. Vegetariánský jídelníček je nutné pečlivě promyslet a sestavit, aby tělo dostalo i bez masa všechny potřebné živiny, například zinku potřebují vegetariáni denně o 50 % více než „masožravci“. Je proto nutné zařadit do jídelníčku stravu bohatou na luštěniny, ořechy, ovoce, tmavou listovou zeleninu, celozrnné produkty, cereálie, vejce, sójové a mléčné výrobky. Přesto se možná nevyhnete potřebě brát některé vitaminy a prvky v podobě doplňků stravy.

Být vegetariánem má nesporně svá pozitiva, ale vyvážit takový jídelníček tak, aby vám poskytl veškeré živiny, je těžší než u konzumentů masa. Své stravě proto musíte věnovat víc času a pozornosti, jen v tom případě na vás bude působit opravdu blahodárně. 

Zdroje: eurodenik.czceskozdrave.czzena.aktualne.cz

Akční letáky