Podle odborníků může za přibírání naváze kolem padesátky úbytek ženského hormonu estrogenu, který způsobuje padesátnicím spoustu komplikací. Jakých? Jednou z nich je třeba vysychání sliznic. Ženy, které se nacházejí v (nebo před) menopauzou trpí častěji na močové infekce, pálení očí a bolestivost při pohlavním styku. Ztráta estrogenu se samozřejmě projeví i na kvalitě kůže a vhledu postavy, která se pomalu, ale jistě začne měnit.

Na videu se dozvíte, jak hubnout po padesátce:

Zdroj: Youtube

Přidejte proteiny

Z tohoto důvodu výživoví poradci apelují na ženy po padesátce, aby změnily jídelníček a navýšily příjem bílkovin. Proč? Proteiny neboli bílkoviny jsou potřeba hned z několika důvodů. Jednak vyvolávají pocit sytosti, takže se zbytečně nepřejídáte. Zároveň zrychlují metabolismus a budují svalovou hmotu. Kde bílkoviny najdete a kolik jich můžete sníst?

Zjistíte to jednoduše: stačí, když vynásobíte počet vašich kilogramů krát 0,8 g. Pokud jste aktivnější, můžete si dopřát dávku 1,1 gramu na kilogram vaší hmotnosti. Jak na to: pokud třeba vážíte 70 kg, tak je stačí vynásobit krát 1,1, což v závěru je 77 gramů bílkovin denně. Pokud jich sníte více, nic se neděje. Tělo přebytek vyloučí.

Kompletní proteinový jídelníček

Snídaně:

¾ šálku jogurtu (7 g)

2 lžíce lnu (3 g)

1 vejce (6 g)


Svačina:

¾ šálku vlašských ořechů (5 g)


Oběd:

150 g lososa (30 g)

1 šálek špenátu (1g)

1 avokádo (3 g)

1 šálek zeleného hrášku (8 g)


Svačina (ideální po cvičení)

Proteinový nápoj (15 g)

nebo

100 g mandlí (21 g)

Večeře:

100 g kuřecích prsou s brambory a brokolicí. Kuřecí prsa osolte, opepřete a osmažte na pánvi. Brambory a brokolici uvařte ve vodě nebo na páře, případně okořeňte bylinkami.

Vyzkoušejte ještě další zdroje bílkovin. Tady jsou tipy na potraviny bohaté na proteiny. Namixujte si je podle svého!

  1. Krůtí prsa (100 g/23 g bílkovin). Patří mezi nejdietnější maso, a proto se hodí pro všechny dietáře. Nejlépe chutnají restované nebo pečené.
  2. Hovězí zadní a mleté hovězí (100 g/15 g bílkovin). Hovězí maso obsahuje vitamin B12 a velké množství železa. Nejvhodnější úpravou je medium - rare. Z mletého hovězího si můžete připravit domácí hamburgery.
  3. Tuňák (100 g/24 g bílkovin). Kromě pořádné porce bílkovin dodá vašemu tělu i omega-3 mastné kyseliny a selen.
  4. Sardinky z plechovky (100 g/15 g bílkovin). Vybírejte si ty, které jsou ve vlastní šťávě. Vychutnáte si je v pomazánkách. Dají vám „chuť moře“ a zároveň kromě bílkovin i vitamín D a omega-3 mastné kyseliny.
  5. Řecký jogurt (100 g/17 g bílkovin). Obsahuje malé procento tuku i cukru. Skvělá varianta na snídani!
  6. Cottage sýr (100 g/13 g bílkovin). Je nízkotučný a obsahuje málo kalorií. Najdete v něm minerály (vápník, fosfor, selen) a vitaminy B12 a B2.
  7. Ovesné vločky (100 g/12 g bílkovin). Oves je považována za nejdravější obilninu na světě. Je bohatá na vlákninu, vitamin B1 a minerály (zejména hořčík a mangan).
  8. Quinoa (100 g/14 g bílkovin) byla součástí jídelníčku starých Inků. A není divu, obsahuje totiž velké množství proteinů, vitaminů a minerálů.
  9. Sušené fazole (230 g/23 gramů bílkovin) Jsou skvělé do polévky, ale i do různých směsí. Aby fazole nenadýmaly, odeberte při vaření pěnu, která se vytvoří na povrchu. Přidejte k jídlu i koření na podporu trávení, například fenykl, zázvor, majoránku nebo saturejku.
  10. Sója (100 g/35 g bílkovin) je bohatá na proteiny. Stejně tak jako sójové náhražky masa – tempeh, tofu. Vyzkoušet můžete i sójové mléko. Jenom pozor – sója je silný alergen!

Poslechněte si novou epizodu našeho podcastu iReceptář do ucha. Hostem byla tentokrát Monika Kořínková z Monamy, kde vaří vynikající marmelády, ale taky pečou úžasné zákusky:

Související články

Zdroje: www.sixtyandme.com, www.eshop.alfafit.cz