Brutnák lékařský (Borago officinalis) je výjimečně nenáročná a statná, i přes metr vysoká letnička. Snadno se množí ze samovýsevu, do hustého porostu téměř nepustí plevel. Půvabné záhony může vytvořit v kombinaci s dalšími letničkmi, například s červeně a oranžově kvetoucí lichořeřišnicí, rovněž jedlou a léčivou.

Vyzkoušejte brutnákový špenát

Z listů lze po celou sezónu připravovat zdravý a chutný špenát. Sklízíme je ze svrchní části lodyhy - statná rostlina jich má požehnaně a rychle dorůstají. Postup přípravy je podobný jako u kopřiv.

  • Opláchnuté listy spaříme. Vznikne tvárná zelená hmota, kterou můžeme lehce vyždímat a pokrájet.
  • Spařené listy orestujeme na cibulce a česneku, přidáme vajíčko nebo sýr a podusíme, dle chuti osolíme či opepříme.
  • Před podáváním dochutíme třeným česnekem a čerstvými bylinkami: oregánem, majoránkou, tymiánem, popencem… Můžeme zjemnit i trochou olivového oleje, másla nebo smetany.

Jedlé z nebe

Je málo plodin, které mohou pokrmy ozdobit modří tak blankytnou . Květy brutnáku jsou jedlé, chutné i zdravé (výjimečně mohou být i růžové či bílé). Rostlinná barviva lahodí nejen oku, ale jsou blahodárná i pro naše tělo – působí jako antioxidanty. Kvítka se hodí nejen na špenát, ale i do salátů, dezertů, na chleby a chlebíčky…

Rostliny od počátku léta do podzimu bohatě kvetou. Poskytnou dostatek kvítků nám i včelám, které kolem nich bzučí od rána do večera.

Pokud dozrají semena, můžeme je uschovat na výsev pro příští rok, ponechat na samovýsev, nebo usušit a konzumovat. Obsahují cenný olej bohatý na nenasycené mastné kyseliny, který se vnitřně používá Při PMS a pro podporu celkového zdraví, zevně pak při ekzémech.

Brutnák pro zdraví

Nať brutnáku obsahuje vitamíny, minerální látky, chlorofyl, saponiny, slizy, třísloviny i silice. Dle lidového léčitelství brutnák posiluje srdce i nervy, zlepšuje náladu, ozdravuje sliznice.

Velmi mladé listy můžeme v salátech konzumovat i čerstvé, později je pokryje chmýří, které si žádá spíše tepelnou úpravu. Pro přímý konzum jsou pak vhodnější jemné květy. Čerstvé listy si můžeme zmrazit na zimu, nejlépe již spařené, či blanšírované, aby zabraly méně místa.

Pěstování

Zvláště v úrodné půdě a na slunném a teplém stanovišti může brutnák dorůst více než 1,5 metru do výšky. Zrovna tolik místa zabere jeho silná, větvená lodyha do šířky. Roste rychle a může utiskovat sousedy. Samotnému mu však hustý zápoj nevadí a výhodou pro nás je jeho bezúdržbovost, plevelům téměř nedá šanci se rozrůst.

Pokud chceme přesazovat semenáčky ze samovýsevu jinam, budou se ujímat tím lépe, čím dříve a ohleduplněji je přesadíme. Později dlouhý kořen brutnáku snáší přesazování špatně, a pokud se rostlina vůbec ujme, trvá jí dlouho, než se vzpamatuje a opět roste.