Vavřín je znám po staletí. Mezi starověkými Řeky a Římany byl dokonce považován za symbol vítězství, což je velmi příznačné. Ostatně síla vavřínových listů je skutečně veliká a může vám pomoci vyhrát nad nejrůznějšími zdravotními neduhy. Dnes je oblíben mezi kuchaři po celém světě, zejména do slaných pokrmů. Bobkový list se dá ale využít ještě jinak.

Síla vavřínu

Voňavé lístky vavřínu dokážou velmi příznivě ovlivnit zdraví lidského organismu.

Jaké jsou jeho účinky? Podívejte se na videu:

Zdroj: Youtube

Bobkový list se dá užívat vnitřně i zevně. Má antibakteriální a antiseptické účinky, působí proti virům a bakteriím. Je velmi prospěšný pro diabetiky, protože dokáže ovlivňovat hladinu cukru v krvi. Příznivě působí na rozbouřené zažívání a jeho účinků můžete využít i při úporném kašli a zánětu dýchacích cest.

Bobkový list není jen koření

Vavřín má mnohem širší využití než jen koření do pokrmů. Zkuste si z něj uvařit například čaj. Má velmi příjemnou chuť. Čaj z bobkového listu podporuje trávicí trakt, upravuje trávicí procesy a zmírňuje projevy nadýmání. Zároveň ale má pozitivní efekt na obranyschopnost organismu a posiluje jeho imunitu.

Nechte stres zmizet

Kromě toho všeho má bobkový list velmi pozitivní účinky na lidskou psychiku, což jistě oceníte v dnešní uspěchané době. Čaj dokáže navodit pocit klidu a zmírnit stres i napětí. A jak si čajový zázrak připravit? Zcela jednoduše! Využít můžete sušené i čerstvé voňavé lístky. Vezměte si tři až čtyři bobkové listy a zalijte je vroucí vodou. Nechejte louhovat alespoň čtvrt hodiny, poté sceďte. Dochutit můžete medem nebo javorovým sirupem.

Péče o pleť

Kromě vnitřního využití můžete využít sílu bobkového listu i na svou pokožku. Má pěsticí, antibakteriální a antioxidační účinky. Nechte jednoduše listy vylouhovat v jakémkoliv za studena lisovaném oleji. Jakmile si olej připravíte, můžete jej používat na ošetření pokožky, či jej jemně vmasírujte do konečků vlasů. Dodá jim hydrataci a lesk.

Ulevte si od bolesti

Vavřín je skvělý pomocník, který uleví od bolesti. Pokud vás bolí klouby nebo svaly, vsaďte na něj. Postup je naprosto jednoduchý. Listy byliny rozmělněte na prášek, smíchejte s horkou vodou a kapkou oleje a naneste na postižené místo. Přikryjte čerstvou gázou a nechte působit alespoň půl hodiny. Poté opláchněte vlažnou vodou. Pokud vám navíc vavřínová bylinka voní, můžete vavřínový olej použít jako uklidňujícího pomocníka. Nakapejte pár kapek do difuzéru a nechte odplavit stres.

Související články

Zdroje: www.youtube.com, magazin.recepty.czwww.bylinky21.eu