Většinou známe vůni bobkového listu z oblíbených jídel jako je například svíčková omáčka či kulajda. Toto koření se svou specifickou vůní je však využíváno v mnoha kuchyních po celém světě. Někteří možná ani netuší, že se ve skutečnosti jedná o sušený list stromu s názvem vavřín vznešený. Ačkoliv původně pochází z Malé Asie, dnes se pěstuje prakticky v celém Středomoří a je dobře známý i na našem území. V posledních letech ho najdete na nejedné české zahrádce.

Chcete se o účincích bobkového listu dozvědět více? Podívejte se na následující video:

Zdroj: Youtube

Bobkový list léčí

Ve vavřínových listech jsou plnohodnotně zastoupené užitečné hořčiny, třísloviny, silice a alkaloidy. Stejně tak se jedná o bohatý zdroj bílkovin a vlákniny, kyseliny listové, vitamínů A, B a C a minerálů jako železo, vápník, hořčík, draslík, selen, zinek a měď.

Bobkový list má silné protizánětlivé a dezinfekční účinky. Působí lehce sedativně, zahání tak stavy podrážděnosti a pomáhá při nespavosti. I přes mnoho prokázaných zdravotních benefitů však na někoho může mít bobkový list i nežádoucí účinky. Které to jsou a na co byste si měli dát pozor?

Kdy se bobkovému listu vyhnout

V případě, že řešíte jakékoliv zdravotní nesrovnalosti, vždy se o konzumaci bobkového listu poraďte se svým ošetřujícím lékařem. Zcela by se této bylině měly vyhnout těhotné a kojící ženy a všichni s akutním onemocněním jater a ledvin nebo těžší formou cukrovky.

Vždy jen v přiměřeném množství

Přestože je bobkový list oblíbenou součástí lidového léčitelství, nikdy byste ho neměli užívat ve větších dávkách a v neomezeném množství. Denní dávka by neměla překročit 3 gramy. A jaké může mít na někoho bobkový list nežádoucí účinky?

Kontaktní dermatitida

Listy vavřínu obsahují eugenol, který u citlivějších jedinců může vyvolat dermatitidu na kůži či podráždění sliznice. Konkrétně se jedná o vavřínovou dermatitidu, které se také říká „klobouková“, protože byl ve Španělsku používaný vavřínový olej při výrobě klobouků až do roku 1962.

Nikdy ne před chirurgickým zákrokem

Pokud vás čeká nějaký pobyt v nemocnici spojený s chirurgickým zákrokem, měli byste se čaji z bobkového listu vyhnout nejméně 2 týdny před samotným výkonem. Bobkový list by totiž mohl zpomalit centrální nervový systém a v kombinaci s anestézií a jinými léky používanými během a po operaci by neudělal zcela dobrou službu.

Žaludeční nevolnost

K těmto nežádoucím průvodním jevům při užívání bobkového listu dochází zpravidla při zvýšených dávkách. Proto se vždy držte předepsané dávky. Mohlo by dojít k nepříjemným pocitům dávení a nutkání zvracení.

Pálení žáhy

Ve stejném případě by u vás větší dávky vavřínu mohly vyvolat pálení žáhy. Je to díky stimulačním účinkům bobkového listu na zažívací systém a žaludeční sliznici.

Alergie a astma

Bobkový list může vyvolat i mnohé alergické reakce v podobě svědivých vyrážek, otoku obličeje, jazyka a krku. Stejně mohou být nežádoucím průvodním jevem i závratě či astmatický záchvat.

Související články

Zdroje: www.uzdravimse.cz, www.bylinkyprovsechny.cz, www.radimejak.cz