U nás se mu říká bobkový list, vavřín však vznešené bylině sedí mnohem více. V našich končinách platí za skvělé koření a kdejaký pokrm se bez něj neobejde. V antice byl ale považován za jednu z nejmocnějších bylin a jeho vliv byl velmi úzce spjat s antickým Apolónem. Byl zapalován jako mocné vykuřovadlo. Vždyť jako jednu z mála bylin používaly kněžky v delfské věštírně, tam platil za vzácné vykuřovadlo a rostlinu s očistným charakterem.

Účinky vavřínu

Bobkový list je úžasná bylina. Je houževnatý, dorůstá klidně i do několika metrů. Nádherně voní a skvěle chutná. Kromě toho i léčí. K čemu všemu jsou líbezné listy vavřínu dobré, se podívejte na video na YouTube kanálu Bylinkopedie:

Zdroj: Youtube

Bobkový list odplaví stres

Nedostatek slunce, zima, tma a sychravé počasí mají na lidskou psychiku neblahý vliv. Když se k tomu přidá shon v práci i v rodině, mohou se snadno přihlásit deprese, splín a špatná nálada. Možná vás to překvapí, ale právě listy vavřínu, pokud je správně použijete, umí s těmito pocity elegantně zatočit.

Inspirujte se na chvíli starověkými předky a využijte sílu vavřínu jinak, než jste zvyklí. Vsaďte na vykuřování domácnosti. Nejen, že se vám podaří místnosti zútulnit, díky vůni uvolněné z bylinky pocítíte najednou všeobjímající teplo a uvolnění.

Vykuřování je zázrak

Při správném postupu může být vykuřování domácnosti velmi užitečným. Ostatně staletími osvědčený postup, jak se zbavit nejrůznějších mikrobů a bakterií. Zároveň může působit dezinfekčně a zbavit vás nejrůznějších zdravotních neduhů, jako je kašel, rýma a nachlazení. V neposlední řadě má opravdu nedocenitelný vliv na psychické rozpoložení člověka.

Co umí božská bylina?

A proč konkrétně volit bobkový list? Jak už je popsáno výše, jeho účinků a vlivu na zdraví si cenili již naši předkové. Voňavý vavřín dokáže odplavit chronickou vyčerpanost, stres i úzkost. Má sedativní a analgetické účinky, tudíž dokáže zpomalit zrychlený srdeční tep, snížit krevní tlak a ulevit od bolesti. Zároveň má očistný vliv i na dýchací cesty, což se v tomto ročním období velmi hodí.

Postup je jednoduchý

Jak vykuřování pomocí vavřínu provést, aby bylo co nejefektivnější? Vezměte si k ruce plechovou nádobu a naplňte ji několika sušenými listy vavřínu. Zapalte je, nechte je postupně doutnat až začnou malým plamínkem hořet. Stačí deset minut, vůně byliny se uvolní a rozlije po místnosti.

Související články

Zdroje: brno.rozhlas.cz, adbz.cz, www.vykurovadla-rymer.cz, svetkreativity.cz