I když na to nevypadá, hořčice není v Čechách žádnou novinkou. Podle dochovaných archeologických nálezů se zjistilo, že Evropané tuhle štiplavou pochoutku konzumovali už v době kolem roku 800 n. l. Francouzský král Ludvík XI. hořčici dokonce miloval tak, že si ji bral s sebou v hrnečku na cesty pro případ, že by mu ji jinde k jídlu nenabídli. Ve francouzské gastronomii měla hořčice výsadní postavení. Obzvlášť když ve 13. století vznikla její domácí verze – dijónská hořčice, která získala věhlas nejen ve své domovině, ale i daleko ve světě.
V tomto videu najdete tipy, které vám uleví při revmavmatoidní artritidě prstů:
Semínka hořčice proti zácpě
Zatímco Evropa se opájela chuťovými požitky hořčice, v Řecku semínka téhle rostliny používali jako lék proti hadímu uštknutí, bolesti zubů, epilepsii nebo migrénám.
Také dnešní bylinkáři nedají na hořčičná semínka dopustit. Uchovávají je v uzavřených nádobách (nejčastěji na chladném a suchém místě) a využívají je jako prevenci k posílení zdraví. Hořčičná semínka totiž obsahují velké množství vitaminů C, A, K, antioxidantů a minerálů (zejména vápník, mangan, zinek, selen, měď a železo). Jsou výborná proti pálení žáhy a napomáhají tvorbě žaludečních šťáv, čímž usnadňují a urychlují trávení. Při zácpě se s úspěchem podává špetka prášku z hořčičných semínek a sklenka vody.
Klouby jako v bavlnce
Léčivý účinek hořčice na revmatismus je známý už po staletí. A naše babičky toho využívaly zejména k léčení bolavých kloubů.
Oblíbená byla hořčičná koupel, kdy se udělal výluh ze 2 hrstí drcených hořčičných semen, které se zalily 3 litry vroucí vody. Směs se nechala 3 hodiny louhovat, poté se scedila a vlila do připravené vany. Samotná koupel byla krátká, trvala jen 15 minut. Prováděla se denně po dobu 15 dní. A co bylo podstatné – nikdy se neoplachovala!
Obklad okamžité úlevy
Na bolavé klouby také pomáhají hořčičné obklady. Vyzkoušejte je a uvidíte, že vám pomohou. Nadrcená semínka hořčice míchejte s vlažnou vodou tak dlouho, než se z nich stane kaše. Směs pak naneste na starou plenu nebo utěrku a přiložte na postižené místo. Obklad pak zafixujte suchým šátkem a nechte 1 hodinu působit. Pomáhá!
Co byste měli o hořčici vědět:
Na světě je spousta druhů hořčic, ale u nás je neoblíbenější plnotučná a až pak kremžská, která nese své jméno podle rakouského města Kremže. Ve světě patří na hořčicovém žebříčku mezi špičku Dijonská hořčice, Moutarde de Meaux, ostrá anglická a nasládlá německá hořčice.
Související články
Zdroje: www.sever.rozhlas.cz, www.rehabilitace.info, www.vitalia.cz