Snad každý z nás jsme se setkali s bolestmi kloubů. Stačí mírné nachlazení nebo chřipka. Což o to, v tomhle případě jde o dočasný stav, který se pak s odezněním nemoci zlepší, ale co dělat, když se klouby ozývají pravidelně nebo bolí setrvale?

Nemoci kloubů postihují zejména seniory, ale v poslední době lékaři hlásí i velký nárůst revmatiků i mezi mladou generací. Čím to je?

Podle odborníků patří onemocnění kloubů mezi civilizační neduhy. Způsobuje ho prý špatný životní styl – zejména nedostatek pohybu a sedavý způsob života. Ale nejen to! Lékaři se kriticky vyjadřují i k víkendovým sportům, které jsou nárazové a přetěžují klouby. Stejně nebezpečné jsou i různé běžecké soutěže a maratony. Běh je bohužel pro klouby spíše nevhodný a zbytečně je zatěžuje. Proto není divu, že mnoho běžců se pak stává pacienty ortopedických ordinací. Tak co s tím?

Na videu je tip, jak si můžete poradit s artritidou prstů:

Zdroj: Youtube

Pravidelné sporty jsou lepší než ty nárazové

Pokud vás bolí klouby, je potřeba jim odlehčit. Tomu můžete pomoci zejména úbytkem váhy a změnou jídelníčku. Hodně pomůže, když do svého každodenního rytmu zařadíte i nějakou pravidelnou sportovní aktivitu. Mělo by jít ale o sport, který je šetrný ke kloubům. Skvělý je třeba nordic walking, tedy chůze s hůlkami, která ulevuje kyčlím a kloubům. Špatné nejsou ani aqua aerobic, pilates nebo jízda na kole. U ní je však důležité držet záda rovně, což se vám spíše podaří na městském než na horském kole, které má řídítka posazena nízko. Důležitý je pravidelný strečink, který může nahradit třeba jóga.

Objevte černou hořčici

Může se stát, že i přes veškerou snahu se klouby čas od času pořádně ozvou. V takovém případě můžete zkusit bylinné masti, gely nebo náplasti s léčivými účinky, které přinesou úlevu na dlouhých 24 hodin. Vyzkoušet můžete ale i přírodní prostředky, které využívali už naši předkové. Třeba černou hořčici. Její semínka obsahují podle vědců éterické oleje, které podporují prokrvení těla a napomáhají prohřátí kloubů. O černé hořčici se také ví, že funguje jako přírodní analgetikum, tedy prostředek zmírňující bolest. Využijte tedy jejích ozdravných účinků ve svůj prospěch.

Udělejte si hořčičnou placku

Tahle záležitost je multifunkční. Můžete ji použít při revmatických obtížích, bolestech kloubů (či zad), nebo ji při kašli přiložte na hrudník – uleví vám! Zhruba deset lžic mletých semínek černé hořčice smíchejte s horkou vodou tak, aby se vytvořila hustá kaše. Směs namažte na kousek plátna, pleny nebo utěrky a přiložte na postižené místo. Hořčičnou placku nechte působit zhruba 20 minut a poté ji odstraňte. Kůži smyjte, osušte a ošetřete sádlem.

Pozor na citlivky!

Hořice může způsobit různá kožní podráždění či puchýře. Proto například dětem nebo starým lidem nepřikládejte „hořčičnou placku“ na dobu delší než je pět minut!

Náš tip:

Černá hořčice je dobré koření. Má štiplavou chuť a upotřebíte ji například při nakládání zeleniny, hub a hodí se i do marinád či omáček.

Zdroje: pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, www.vitalia.cz, www.living.iprima.cz

Související články