Artróza kyčelních kloubů postihuje rovnoměrně muže i ženy, někdy napadá jen jeden kloub, někdy oba.
Zdroj: buritora / Shutterstock.com

Bolesti kloubů a potraviny: Které ovoce a koření vám uleví od trápení

Bolestivé klouby jsou velmi nepříjemné. Artróza může zasáhnout většinu kloubů, ale nejčastěji to bývají ty největší - kyčle a kolena. Potíže však můžeme mít i s klouby na rukou a v zápěstích. Mnohé však pro předcházení problémů můžeme udělat sami vhodným pohybem a úpravou stravovacích návyků.

Osteoartróza (OA) nebo také artróza, či nepřesně osteoartritida, je nejčastější onemocnění kloubů. Postihuje asi 12 % populace. Opotřebovaná a zdrsněná chrupavka zapříčiní, že se kosti o sebe začnou třít a v postiženém místě vyvolávají bolest. Kost ležící pod chrupavkou se snaží kloub v poškozených místech opravit, v důsledku toho zbytní a vzniknou kostěné výrůstky — osteofyty. Někdy se v kloubu hromadí tekutina a způsobuje jeho otoky.

Které klouby postihuje artróza?

Artróza může zasáhnout většinu kloubů, nejčastěji to ovšem bývají velké nosné klouby, jako jsou kyčle a kolena, a malé klouby na rukou a v zápěstích. Jak se artróza projevuje na jednotlivých částech těla?

rentgen rukou Klouby na prstech ruky a kloub připojující palec napadá artróza hodně často. Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Krk

Artróza horní části páteře, označovaná jako krční spondylóza, je poměrně častá, mnozí z postižených o ní ovšem nevědí. Často totiž nebolí, někdy se objeví příznaky jako bolesti šíje, omezení pohybu v oblasti krční páteře a bolest, která se šíří z ramen do paží. Někdy je doprovázená mravenčením v pažích a rukou − příčinou je stlačování nervů v oblasti krční páteře.

Rameno a loket

Artrózu tu doprovází bolest, která omezuje pohyblivost paže a ztěžuje upažování a předpažování. Při artróze lokte je omezeno jeho ohýbání a napřimování.

Ruce a zápěstí

Klouby na prstech ruky a kloub připojující palec napadá artróza hodně často. Ve zvýšené míře jí trpí ženy, nemoc začíná kolem středního věku, klouby začnou bolet a vytvoří se kolem nich kostěné boule. Přestože bolest někdy časem ustoupí, klouby zůstávají zdeformované a ztuhlé.

Kyčel

Artróza kyčelních kloubů postihuje rovnoměrně muže i ženy, někdy napadá jen jeden kloub, někdy oba. Bolest pacienti obvykle cítí v tříslech nebo hýždích, mohou ji však pociťovat i ve stehně nebo koleni. V podstatě ji vyvolává každý pohyb, nemocný člověk obvykle začne kulhat.

rentgen rentgen kolena Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Koleno

Nemoc postihuje častěji ženy, vyskytuje se v obou kloubech. Bolestivá je přední část a strany kolena, významným rizikovým faktorem je obezita.

Kotník

Zde artróza vzniká obvykle v důsledku poškození úrazem nebo infekcí, významnou příčinou bývá zatěžování kloubu při běhu. Hlavními příznaky jsou bolest, ztuhlost a omezení rozsahu pohybu v kloubu.

Koho artróza postihuje?

Artróza postihuje především starší lidi, podle odhadů má určitý stupeň této choroby každý druhý člověk nad 50 let. Zatím není zcela objasněno, proč artróza vzniká. Předpokládá se, že na její vznik má vliv několik faktorů:

  • věk (s věkem jsou klouby stále opotřebovanější),
  • genetické faktory (v některých rodinách se vyskytuje častěji, než je běžné),
  • pohlaví (artrózou trpí po 65. roce věku častěji ženy, předpokládá se vliv nižší hladiny estrogenu po menopauze),
  • obezita (hlavní rizikový faktor ve starším věku),
  • zranění (například zlomeniny zvyšují riziko vzniku artrózy i mnoho let po úrazu),
  • některé sporty (zatěžující opakované určitý kloub),
  • nemoci kloubů (například vrozené vady nebo zánětlivá onemocnění, jako je např. artritida).
osteoporóza postihuje více ženy, navíc je částečně dědičná Artróza postihuje častěji ženy a je částečně dědičná. Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Počínající postižení chrupavky může prokázat vyšetření magnetickou rezonancí nebo artroskopií (pomocí kamery, která se vsune do kloubu otvorem v měkkých tkáních).

Lékař obvykle artrózu diagnostikuje podle typických příznaků (bolest kloubu a jeho citlivost na dotek, ztuhlost, omezení pohybu, otok, kostěné výrůstky). Krevní testy ani rentgen nemusejí přinést prokazatelné výsledky.

Jak se artróza léčí?

Na zmírnění příznaků artrózy se používá celá řada léčebných postupů, které se často vzájemně kombinují.

Pokud jsou příznaky pouze mírné, může pomoci vtírání protizánětlivých mastí a gelů. Ke krátkodobému zmírnění bolesti se užívají analgetika (paracetamol). Dočasně při vážných příznacích mohou pomoci nesteroidní protizánětlivé léky (brufen, diklofenak a další). Pokud jsou klouby mimořádně boelstivé, mohou přinést úlevu kortikosteroidové injekce nebo také injekce hyalorunové kyseliny.

injekce na zmírnění bolesti Úlevu mohou přinést kortikosteroidové injekce nebo také injekce hyalorunové kyseliny. Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Praktický lékař může pacienta poslat k fyzioterapeutovi, který obvykle doporučí speciální cviky na zvýšení ohebnosti a stability postiženého kloubu, fyzioterapeutická léčba zahrnuje i další terapie: vodoléčbu, elektroléčbu, léčbu teplem, ultrazvukem, masáže a manipulační techniky.

Žádný z těchto léčebných postupů ovšem nedokáže zvrátit poškození kloubu, v případě velkých obtíží při artróze kyčlí nebo kolene obvykle lékař doporučí léčbu chirurgickou: Náhrada kloubu umělým  se provádí zejména v případě artrózy kyčlí a kolenou.

Co také může pomoci proti artróze 

Zhubnout

Nadměrná hmotnost zatěžuje klouby. Potraviny, které nejvíce podporují přibývání kilogramů, zároveň mívají tendenci ubírat konzumentovi energii a aktivovat v jeho těle zánětlivé procesy – například nasycené tuky v mase a plnotučných mléčných výrobcích.

Velká váha zbytečně zatěžuje klouby Snížením tělesné hmotnosti ulehčíte kloubům. Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Nejlepším způsobem, jak snížit hmotnost, je vyloučit z jídelníčku konzervované potraviny a cukr, jíst čerstvé ovoce a zeleninu a libové bílkoviny, jež obsahují ryby. Tyto potraviny jsou nejen zdravější, ale také nejsou tak nabité „rychlou“ energií. Daleko pomaleji se tráví, proto se déle cítíte nasycení. Stejně důležité, jako je přechod na zdravější méně energetickou stravu, je zmenšení porcí jídla.

  • Jezte z menších talířů, mezi sousty odkládejte vidličku a po každém soustu si dopřejte lok vody. Budete dostatečně nasycení, přestože pokrm tvořila výrazně menší porce, než jste byli zvyklí.

Zvýšit příjem antioxidantů

Volné radikály – nestabilní molekuly napadající zdravé buňky – zvyšují zánětlivost a urychlují proces stárnutí, k němuž patří postupné zhoršování stavu kloubů a chrupavek. Podle japonské studie volné radikály sabotují přirozenou regenerační schopnost chrupavky. Osoby trpící artrózou mívají v organismu více volných radikálů než zbytek populace, proto by měly do jídelníčku zařadit zvýšené množství potravin s vysokým obsahem antioxidantů, především vitaminu C a beta–karotenu. 

Mrkev je zdrojem beta-karotenu. Mrkev je zdrojem beta-karotenu. Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Podle odborné studie má pozitivní protizánětlivý účinek i tradiční prostředek, doporučovaný lidovými léčiteli – studený list kapusty, přiložený na bolavý kloub.

Tyto látky obsahují především oranžové a žluté ovoce a zelenina, listová zelenina je zase zdrojem antioxidantu zeaxanthinu a vitaminu E, který dokáže tišit bolest vyvolanou nemocí.

Odborníci doporučují při artróze konzumovat pět až šest porcí různých druhů zeleniny a tři až čtyři porce různých druhů ovoce denně. Jejich příjem má ještě jednu nezanedbatelnou výhodu: Některé léky na artrózu způsobují zácpu – ovoce a zelenina obsahuje vlákninu, která tomuto problému pomáhá předcházet.

Zvýšit příjem omega–3 nenasycených mastných kyselin

Lidé, kteří konzumují často tučné ryby a mají artrózu, podle všeho méně trpí záněty a bolestmi. Omega–3 nenasycené mastné kyseliny totiž podporují tvorbu určitých protizánětlivých látek, lékaři proto doporučují dvě až tři porce tučných ryb týdně.

Omega–3 nenasycené mastné kyseliny se nacházejí v rybím mase. Omega–3 nenasycené mastné kyseliny se nacházejí v rybím mase. Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Jíst ananas

Enzym bromelain, který je v ananasu obsažený, tlumí záněty. Můžete jej přijímat ve formě potravinových doplňků, které se vyrábějí z anansových lodyh, jež jsou nejbohatším zdrojem toho enzymu.

O něco menší množství obsahuje i dužina čerstvého ananasu. Enzym nesmí být vystaven vyšší teplotě, proto je třeba jej jíst čerstvý nebo mražený (stačí hrnek nakrájeného ovoce denně) nebo pít čerstvě vymačkanou ananasovou šťávu. Bromelain navíc zklidňuje žaludeční sliznici, kterou mohou užívané protizánětlivé léky dráždit.

Používat koření

Mnoho druhů koření dokáže tlumit zánět. Zázvor a kurkuma obsahují sloučeninu zvanou kurkumin, která působí protizánětlivě, tiší bolest a mírní otoky. Tato koření a také hřebíček současně obsahují antioxidanty, které hrají důležitou roli při zpomalování stárnutí chrupavky a kostí.

Ze skořice a zázvoru připravíte výtečný a zdravý nálev Zázvor obsahuje látku kurkumin, která působí protizánětlivě. Patří mezi antioxidanty. Zdroj: Archiv ireceptar.cz
  • Denně byste měli zkonzumovat lžíci rozsekaného čerstvého zázvoru, 1/2 lžičky kurkumy a 1 lžičku hřebíčku. Zázvor také tiší žaludeční nevolnost, kterou mohou podněcovat užívané léky.

Pít zelený čaj

Obsahuje totiž kvercetin, který má silné protizánětlivé a antioxidační působení. Tuto sloučeninu obsahují také cibule, bobuloviny, rajčatová šťáva a citrusové ovoce. Doporučuje se pít denně 3 až 4 šálky zeleného čaje a dbát na čerstvou a pestrou stravu.

Vyloučit nadmíru nevhodných tuků

Omega–6 nenasycené mastné kyseliny v rostlinných olejích a nasycené tuky v plnotučných mléčných a masných výrobcích zánětlivé procesy rozpalují, protože podporují tvorbu určitých zánětlivých látek. Vylučte ze stravy také potraviny, které obsahují částečně ztužené tuky (tzv. trans-tuky).

Připraveno podle knih Zdravé kosti, svaly a klouby a Jídlo léčí, vydal Reader´s Digest Výběr

Akční letáky