Brusnice borůvka (Vaccinium myrtillus) se sbírá odnepaměti, což dokládá i jeden z jejích dnes už zapomenutých lidových názvů druidská bobule. Ovšem zmínky o léčivých účincích této byliny z čeledi vřesovcovitých (Ericaceae) pocházejí až ze středověkých herbářů. Borůvky rostou v celé střední a severní Evropě, v severní Asii a Severní Americe. Jejich sběr je oblíbený zejména v Kanadě, což má svoje historické kořeny v dobách jejich hojného využívání příslušníky indiánských kmenů Huronů a Algonkinů, kteří ze sušených plodů vyráběli vynikající ovocné placičky. Známé pěstované kanadské borůvky ovšem nedosahují účinnosti lesních plodů.

Borůvky plné blahodárných látek

Obsah účinných látek v borůvkách je skutečně mimořádný. Plody nebo listy obsahují hořčiny, katechiny, flavony, glykosidy arbutin, vaccinin a rutin, glukokinin myrtillin, resveratrol, eskulin, který chrání proti nadměrnému opálení, fenol hydrochinon, kyseliny chininovou, benzoovou, suxinicovou, jablečnou a citronovou, minerály hořčík, draslík, mangan, železo, měď, zinek nebo chrom a vitaminy řady B a vitamin C.

Na co všechno pomáhají?

Plody jsou známým lidovým prostředkem proti průjmům, působí antibakteriálně a zabraňují zánětům. Poměrně vysoký obsahu rutinu a eskulinu je předurčuje k aplikaci při cévních potížích. Borůvce se lidově také říkalo rostlinný inzulin, což později potvrdila přítomnost glukokininu myrtillinu. Proto se nálev z listů úspěšně používá při léčbě diabetu.

Borůvky mají adstringentní účinky, a proto se užívají i při kolikách a průjmech. Díky obsahu resveratrolu mají také antioxidační a antibakteriální účinky a nové výzkumy naznačují, že dokážou zesílit účinek některých antiretrovirových léčiv. V Německu byly popsány vynikající výsledky při léčbě infekce způsobené bakterií Escherichia coli. Jejich antibakteriální účinek se projevuje už v žaludku, kde potlačují choroboplodné zárodky. Léčí také střevní infekce a tlumí potíže vyvolané hemoroidy. Někteří léčitelé ovšem varují před dlouhodobým užíváním. Plody a čaj z listí zvyšují odolnost vůči radiaci a napomáhají při tlumení nikotinové abstinence, protože podporují tvorbu dopaminu. Proto jsou vhodným doplňkem při odvykacích kúrách kuřáků.

Jak užívat borůvky jako lék?

  • Odvar z plodů připravíme z polévkové lžíce sušených borůvek, které přelijeme čtvrt litrem vroucí vody - má velmi příjemnou barvu i chuť.
  • Při zánětu tlustého střeva se doporučuje odvar z 60 g sušených plodů, které zalijeme litrem studené vody a na mírném ohni povaříme 5 minut. Potom plody slijeme a vylisujeme, obojí smísíme a znovu přefiltrujeme. Pijeme po doušcích po celý den.
  • Borůvkovou tinkturu připravíme poměrně netradičním způsobem: sklenici se zabroušeným uzávěrem naplníme čerstvými borůvkami a zalijeme osmdesátiprocentním lihem. Uzavřeme ji a necháme pět týdnů stát na teplém místě v polostínu. Potom obsah přecedíme a nalijeme do tmavé lahve. K užívání se doporučuje jedna až dvě čajové lžičky denně.
  • Odvar z listů připravíme z polévkové lžíce sušené drogy, kterou necháme asi půl minuty povařit v půl litru vody. Pijeme jej o celý den z termosky po doušcích.