Zdroje: www.rtl.de, www.ulekare.cz

Proměnlivý svět alergií

Pokud nahlédnete do světa alergií a astmatických příhod, pak vás ani bouřkové astma nemůže překvapit. Letité pídění se po příčinách alergických a astmatických reakcí zná mnoho z nás. I když vyšetření alergologem může mnohé poodhalit, ne vždy jsme schopni přesně rozpoznat příčinu a alergenů se vyvarovat.

Během života se navíc citlivost a projevy alergie mění, transformují se. Někdy se projevy zmírní, zmizí, nebo se naopak nečekaně objeví v pozdějším věku. Často bývají tyto proměny spojovány s hormonálními změnami.

Bouřkové astma

Co je ono tajemné bouřkové astma? Na první pohled by se mohlo zdát, že jde o alergii na vzdušné plísně, která při a po bouřce způsobuje u nemocných záchvat, stejně jako pobyt v budovách s plesnivými zdmi nebo spánek na polštáři, který nedopatřením navlhnul a nebyl pořádně vysušený. Na alergiky a astmatiky číhají alergeny skutečně za každým rohem.

Nicméně v případě bouřkového astmatu šlo o něco trochu jiného. Vlivem počasí a za probíhající pylové sezony vznikly zvláštní podmínky v atmosféře, které ještě koncentrovaly množství pylů, čili širokého spektra alergenů, v blízkosti zemského povrchu.

Takto o bouřkovém astmatu informovala stanice FOX 13 z floridské Tampa Bay:

Zdroj: Youtube

Bouřkové astma ohrožuje vlastně všechny

Při bouřkách a za specifických podmínek byli lidé vystaveni enormnímu množství různých pylů, což u některých, ale čím dál častěji také masově, způsobuje astmatický záchvat.

V Austrálii, kde k jevu dochází opakovaně, se snaží tyto bouře předpovídat a správně určit podmínky, které k tomuto jevu vedou. Ač se může zdát, že bouřkovým astmatem jsou ohrožení jen alergici-astmatici, nutno dodat, že většina z nás neví, že má alergii nebo astma, dokud se s alergenem ve velké dávce nesetká. Zdánlivě zdraví lidé proto mohou podlehnout také. V některých případech proto došlo dokonce i k úmrtí.

Ač je Austrálie těmito bouřkami sužována častěji, stejné jevy se objevují i v Evropě. Byly zaznamenány případy i v Británii či Itálii.

Související články