Tato chorošovitá houba roste podle svého názvu skutečně na břízách a při troše pozornosti jej najdete v přírodě poměrně hojně. Má zázračné léčivé účinky a s klidným svědomím si jej můžete také nasbírat. Ukážeme vám, jak z něj dostat maximum toho dobrého a jak jej zpracovat.

Choroš, dřevo oblož

Choroše jsou impozantní druhy hub a v lese se jich vyskytuje velké množství. Stejně jako u ostatních hub platí, že byste si měli být při sběru jistí, o jakou houbu jde. Jak březovník přesně vypadá, kdy a proč jej sbírat, se dozvíte ve videu Anny Bednářové na YouTube kanálu Bylinkové radosti:

Zdroj: Youtube

Poznávací znamení bříza

Březovník skutečně roste na bříze. Pokud najdete dřevokaznou houbu podobnou březovníku na jiném druhu stromu, raději jej nesbírejte a už vůbec nepoužívejte k léčení. Jednoduše řečeno, březovník můžete sbírat pouze z břízy. Pokud jste byli úspěšní, jednoduše houbu z kmene stromu uloupněte a doma zpracujte.

Máte několik možností a vždy záleží na tom, jak a k jakým účelům plánujete březovník využít. Můžete jej nakrájet na plátky a šetrně usušit v sušičce na ovoce. Prášek poté nadrťte a užívejte. V takové formě se hodí jako posilovač imunity a pomocník v boji proti virům a parazitům. Velmi pozitivně jsou také hodnoceny jeho antioxidační účinky, které zabraňují ničení buněk.

Tinkturou proti neduhům

Druhý způsob zpracování březovníku je výroba tinktury. Plodnice houby jednoduše nakrájejte a zalijte je vysokoprocentním alkoholem. Nechte několik týdnů louhovat, poté sceďte. Ještě účinnější je takzvaná dvojitá tinktura. Tedy kombinace té vyrobené z alkoholu smíchané s horkým odvarem ze sušených plodnic.

A co všechno umí? Pravidelné užívání tinktury podle vědců zabraňuje tvorbě otoků, působí antirevmaticky a umí zmírňovat potíže se žaludečními vředy. Zároveň proti nim působí preventivně. Celkově velmi podporuje imunitu a co víc, hojné zdroje se shodují na tom, že pravidelné užívání dvojité tinktury pomáhá předcházet vzniku rakoviny žaludku. V případě, že onemocnění již propuklo, zmírňuje jeho projevy.

Související články

Zdroje: ncbi.nlm.nih.gov, zboznovanazena.cz, www.bylinkyprovsechny.cz