Jak se zbavit plynatosti: Zkuste trik se zázvorem a citronem
Zdroj: Shutterstock.com / Joshua Resnick

Jak se zbavit plynatosti: Zkuste rychlou metodu se zázvorem a citronem

Některá jídla jsou vyloženě nadýmavá. Někdo může mít však pocit nadmutého břicha takřka po všem, co sní. Ať už jste snědli něco, po čem se necítíte dobře nebo se s pocitem, že jste nafouklí už budíte, máme pro vás trik, po němž vám bude mnohem lépe.

S nafouklým břichem se nedá příliš nic dělat. Přinejmenším se nedá dělat nic dobře. I chůze od pracovního stolu ke kávovaru je náročná. Pocitu, kdy si člověk připadá, že se mění v balon, se dá ale snadno zbavit. Úplně na začátku je dobré vyjmout ze svého jídelníčku potraviny, které vám nedělají dobře.

Mezi nejvíce nadýmavé potraviny patří třeba brokolice, zelí, kapusta, luštěniny, ale i mléčné výrobky a některé slané pokrmy. Za předpokladu, že se vyjmenovaných surovin nechcete vzdát, konzumujte je spíše ráno či přes den. Při večerním ujídání vám bude mnohem hůř.

Nejčastěji se břicho vzedme, když se v něm nahromadí nadměrné množství plynu. V extrémní případech stav může být provázen zvracením. Nečekejte, že když vysadíte nadýmavé potraviny, budete mít neustále ploché břicho. To je ten největší mýtus. Po jídle se břicho pochopitelně mírně nadme.

Krátce naklíčení luštěniny je třeba tepelně upravit Mezi nejvíce nadýmavé potraviny patří třeba luštěniny Zdroj: Inna Taran / Shutterstock.com

Vyhněte se nadýmavým potravinám

Pokud plynatostí trpíte pravidelně, nejspíše i pravidelně špatně jíte. Za nadýmavý stav mnohdy může častá konzumace tučných jídel, špatně nakombinované jídlo nebo hltání. Při rychlém spořádání oběda totiž polykáme i vzduch, a to není pro tělo dobré.

„Mezi nejčastější důvody patří střevní dysmikrobie (nedostatek přátelských probiotických bakterií a převaha bakterií hnilobných). Nadýmání a plynatost ve vyšší míře mohou však také ukazovat na onemocnění žaludku, intoleranci laktózy nebo lepku či syndrom dráždivého tračníku, proto je při dlouhodobějších potížích vhodné navštívit lékaře,“ uvedl dle iDnes.cz lékař a předseda Lékařsko-vědecké rady Světa zdraví Ondřej Nývlt.

Slavná dietoložka Cynthia Sass přišla s návodem, jak se nafouklého břicha okamžitě zbavit. Pomůže vám to pochopitelně v případě, kdy se nejedná o závažný zdravotní problém, ale jen o pocit přílišné sytosti.

Okurka nakrájená na plátky. Okurka obsahuje vlákninu, která je podstatnou složkou, když chcete zhubnout Zdroj: SOMMAI / Shutterstock.com

Zázračný nápoj máte za minutu hotový

Na zázračný nápoj budete potřebovat:

2 l vody, 1 omytý citron nakrájený na kolečka, 1 okurku, též nakrájenou na kolečka, kousek očištěného zázvoru a hrst mátových lístků

Suroviny nechte ve vodě vylouhovat a potom sceďte. Ochucenou vodu pak můžete popíjet celý den.

Faktem je, že už samotná máta má dobrý vliv na trávení. Mátový čaj před spaním taky není od věci. Zázvor zase uvolňuje křeče a střevní plyny. Okurka obsahuje vlákninu, která je podstatnou složkou, když chcete zhubnout. Zamezuje totiž chuti k jídlu. Příznivý vliv na žaludek má i pouhá voda s citronem, kterou si můžete dát zkrátka všude.

Zdroje: styl.instory.cz, iDnes.cz

Akční letáky