Pokud vás sužují výše zmíněné potíže, zkuste se jich zbavit přírodní cestou. Kromě zdravé životosprávy vám značně uleví rostlinka, která se možná vyskytuje i na vaší zahradě. Zcela jistě na ni narazíte i ve volné přírodě.

Proběhla anketa Receptáře!

Tradiční čtenářská anketa proběhla i letos. Hlasovali jste pro své oblíbené firmy. Děkujeme.

Bršlice kozí noha není jen rychle rostoucí plevel, ale jedná se o léčivou bylinku s mnoha užitečnými účinky na naše zdraví.

Chcete se o bršlici kozí noze dozvědět více? Podívejte se na YouTube video na kanálu Bylinkový ráj Michaela:

Zdroj: Youtube

Bršlice kozí noha (Aegopodium podagraria)

Na tuto rozpínavou rostlinu můžete venku narazit už od počátku března. Nejvíce se jí daří na loukách, pastvinách a zahradách, kde je stín či polostín, a hlavně dostatek vláhy. Možná ji znáte pod lidovými názvy jako husí packa, kerhák nebo peťour. Už v dávných dobách se bršlice plně využívala a ve 12. století popsala její účinky lékařka a přírodovědkyně svatá Hildegarda z Bingenu. Sbíraly se nejen listy, ale i oddenky.

Proč je bršlice prospěšná zdraví

V bylince je zastoupeno poměrně vysoké množství vitaminu C a provitaminu A. Obsažené jsou i důležité bílkoviny, minerály a stopové prvky jako například železo, titan, mangan, měď a bór. V bršlici jsou i důležité hořčiny, silice, třísloviny, tanin, organické kyseliny, éterické oleje a kumariny.

Bylinka s výraznou chutí i vůní

Bršlici velice dobře uplatníte i v kuchyni, je totiž příjemným doplňkem mnoha pokrmů. Dodá zajímavou a jedinečnou příchuť všem čerstvým zeleninovým salátům, hodí se do mletého masa, nádivek, pomazánek, ale i polévek. A je z ní i vynikající pesto!

Zdravé klouby bez bolesti

Bršlice kozí noha má poměrně silné protizánětlivé a analgetické účinky. Bolavým kloubům tedy nejen uleví od bolesti, ale zároveň podpoří rychlejší hojení případného zánětu. Pokud budete bršlici užívat pravidelně ve formě čaje, podpoříte tak vylučování nadbytečné soli z těla, a tudíž i lepší stav kloubů.

Eliminuje otoky

Průvodním jevem bolavých kloubů, revmatismu a dny jsou i časté otoky. Protože má bršlice močopudné účinky, má značný vliv na odvodňování. Díky tomu vstřebávání otoků značně urychluje.

Jak připravit nálev

Přelijte 2 lžíce oddenku ½ l vroucí vody a nechte ¼ hodiny louhovat. Následně čaj sceďte. Intenzivní kúra by měla trvat 10 dní, poté na stejnou dobu nápoj vyřaďte.

Zábal

Listy bršlice můžete využít jako léčebný zábal. Pomohou vám i při pocitu těžkých nohou. Čerstvé listy spařte horkou vodou nechte je vychladnout. Na gáze je pak přiložte na bolestivá místa a zabalte potravinářskou folií. Nechte působit nejlépe přes celou noc.

Koupel

Z bršlice si lze vyrobit i léčebnou lázeň. Povařte 100 g čerstvých oddenků 15 minut ve 2 l vody a přidejte si odvar do koupele.

Související články

Zdroje: www.celostnimedicina.cz, www.vegmania.cz, www.bylinkyprovsechny.cz