Sychravé zimní počasí bohužel přináší i nepříjemné zdravotní nedorazy a komplikace. Nejčastěji se jedná o různé formy nachlazení spojené s rýmou a kašlem, bolením v krku, se slzením očí a často i zvýšenou teplotou nebo horečkou. Těmto nesnázím však můžete efektivně čelit, a to účinnou a běžně dostupnou bylinkou.

Na užitečné babské rady na kašel se podívejte na YouTube videu na kanále Zdraví z přírody:

Zdroj: Youtube

Glycyrrhiza glabra neboli kořen lékořice

Pokud chcete dokonale zatočit nejen s rýmou, ale i s kašlem, dopřávejte si pravidelně léčivý čaj ze sladkého a lepkavého kořene lékořice. Jedná se o původem středomořský keř s krásnými modrými kvítky z čeledi bobovitých a v současnosti se nejvíce pěstuje v Řecku a Turecku.

Lékořice byla jako léčivo i koření s oblibou využívaná již ve starověkém Egyptě. A ve starověké Indii se tento kořen používal i jako přísada do afrodisiak. V našich českých končinách se začala lékořice pěstovat až v průběhu 16. století, kdy ji do střední Evropy rozšířili Benediktíni z Bamberku.

Tlumení kašle a lepší vykašlávání

Pokud chcete urychlit léčbu nepříjemného kašle, pak je nejlepší cestou právě pravidelné popíjení odvaru z lékořice. Kořen obsahuje prospěšné léčivé látky jako například glycyrhizin, fytoestrogeny a flavonoidy, které vyvolávají ředění hlenu a lepší a rychlejší vykašlávání.

Bylina se využívá jako podpůrný prostředek i k léčbě astmatu a bronchitidě. Teplý šálek lékořicového čaje má silné protizánětlivé, antivirové a antimikrobiální vlastnosti a jedná se také o jeden z nejlepších bylinných čajů na podporu imunitního systému.

Lékořicový čaj

Tento léčivý čaj je lehce nahořklé a slané chuti se sladkými podtóny. A jak ho přesně připravit? Zalijte kousek kořene nebo 1 lžičku kořenové drti horkou vodou a nechte 10 minut louhovat. Pak odvar sceďte, přidejte trošku medu a citronové šťávy. Pijte 1 až 3 hrnky denně. Tento čaj je vhodný i pro malé děti, neměl by se však popíjet déle než 10 dní. Pro okamžitou úlevu můžete výluh používat i jako účinné kloktadlo.

Posílení imunity

Lékořice také zvyšuje aktivitu imunitního systému a posiluje celkovou obranyschopnost organismu, což je vlastně základ prevence všech onemocnění.

Zdravé srdce a cévy

Kořen lékořice je také výborným prostředkem na udržení zdravých průchodných cév a předchází i srdečním nemocem. Pozor by si měli však dát jedinci s vysokými hodnotami tlaku, protože obsažený glycyrhizin jej mírně zvyšuje. Vždy je nutné si dát několik týdnů od pití čaje pauzu.

Úleva ženských cyklů

Léčivka je také výborným prostředkem, který přináší úlevu ženám nejen během menstruačního cyklu, ale i během klimakteria. Glycirhizin má totiž také estrogenní účinky a je schopný se vázat na estrogenní receptory. V případě, že je v těle estrogenů nadbytek, glycirhizin zabraňuje jejich přístupu k receptorům a snižuje tak jejich účinek.

Související články

Zdroje: www.firebellytea.com, www.wikipedia.org, www.cajovydychanek.cz