Podzimní počasí je nevyzpytatelné. Jednou prší, jindy sněží, pak je teplo a nakonec začne mrznout, že z toho máte pak červený nos jako bambuli. Není divu, že vaše tělo na takové změny reaguje podlomenou imunitou a náchylností k různým sezónním nemocem. „Najednou mám rýmu, kašel a bolí mě hlava jako střep,“ stěžuje si naše čtenářka Ilona z Náchoda, kterou navíc ráno přepadla vysoká teplota. Což o to, zajít k doktorovi je snadné, ne každý si ale může dovolit být dlouho na neschopence. Ilona proto zvolila jiné, přírodní řešení. Oregano!

Na videu autorka Rain Country se dozvíte, v čem všem vám oregano prospěje. Více na kanále YouTube.

Zdroj: Youtube

Přírodní antibiotikum

Oregano je bylinkou, která se ve středomořské kuchyni používá poměrně často. Používá se na dochucení těstovin, salátů, masových marinád, ryb a rajčatových omáček. Zasvěcenější ho používají i jako účinnou léčivku. Například v 15. století bylo populárním přírodním lékem proti průjmům, zvracení, žloutence a kožním neduhům! Moderní věda však bylince připisuje daleko rozsáhlejší léčitelské schopnosti. Výzkumy prokázaly, že oregano obsahuje spoustu vitaminů, minerálů, silic, hořčinů a tříslovin, které povzbuzují lidskou imunitu a detoxikují tělo. Bylinka má navíc i spoustu protizánětlivých látek a funguje jako přírodní antibiotikum.

Novodobý lék proti nachlazení

V dnešní době, kdy lékárny hlásí nedostatek antibiotik, se bylinka stále častěji dostává do popředí zájmu lidí. A právem. Výhodou je, že oregano je dostupné a pomáhá téměř okamžitě. Bylinkáři proto doporučují při nachlazení popíjet oreganový čaj. Jak si ho připravíte: Jednu až dvě lžičky bylinkové drti zalijte 250 ml horké vody. Směs přiklopte pokličkou a nechte zhruba 20 minut louhovat. Nakonec čaj zceďte a popíjejte po doušcích.

Příjemně vás překvapí

Čaj z oregana je velmi aromatický a ne každému musí chutnat. Nicméně, pokud ho vezmete na milost, odměna vás nemine. Oregano totiž snižuje horečku, tlumí bolest v krku a zároveň usnadňuje vykašlávání. Bylinka navíc obsahuje látky, které fungují jako ladička dobré nálady, takže se budete po takové oreganové čajové seanci cítit o sto procent lépe. To ostatně potvrzuje i čtenářka Ilona, která oreganový čaj vyzkoušela: „Určitě se mi ulevilo a je mi lépe. Odpoledne si ještě zkusím udělat odvar a oregano inhalovat. To prý zase pomáhá na dutiny…“

V čem vám ještě oregano uleví:

Oregano (neboli také dobromysl) můžete použít jako první pomoc při menstruačních bolestech. Bylinka tlumí bolesti a napomáhá hladšímu průběhu těchto „ženských dní“. Vědci navíc zjistili, že také napomáhá k pravidelnějšímu cyklu, tak toho využijte!

Související články

Zdroje: https://www.denik.cz, www.healthline.com