Léčivé rostliny obsahují účinné látky, které mohou při bolestech v krku, rýmě i kašli výrazně ulevit. Pomáhají tělu s infekcí bojovat, urychlí uzdravení. Využít můžete jednotlivé osvědčení druhy, nebo jejich směsi. V šálku voňavého bylinkového čaje se snoubí rozmanité účinky léčivých rostlin a pomoc je komplexní.

První skupinou léčivých rostlin, po nichž je dobré sáhnout při nachlazení provázeném bolestí v krku, jsou druhy bohaté na dezinfekčně působící silice. Tyto látky potlačují množení bakterií i virů. Těkavé složky se uvolňují v dýchacích cestách při popíjení, účinná je i inhalace a koupel. Zároveň uvolňují dýchací cesty, usnadňují dýchaní.

Šalvěj pročistí krk

Šalvěj lékařská je prvotřídní, přírodním prostředkem pro potírání bolesti v krku právě díky silně antibakteriálním, a „antibioticky“ působícím silicím. Pomůže vám při lehkém škrábání v krku a uleví při angíně. Ještě účinnější než popíjení nálevu (který ve větším množství potlačuje pocení) je použít silný nálev jako kloktadlo. Místo lžičky nasypte do hrnku vroucí vody celou lžíci a nechejte 15 minut luhovat. Kloktat můžete podle potřeby, i několikrát za hodinu. Účinek ještě zvýší rovněž dezinfekčně působící sůl.

Okamžitou úlevu přinese i žvýkání čerstvých lístků šalvěje – můžete ji i v zimě pěstovat v květináči, nejlépe na chladnějším, světlém místě. Obsah léčivých silic se sice bez podpory sluníčka sníží, jistá část však stále zůstává. Možné je také rychlení pod zářivkou s denním spektrem, spolu s ostatními bylinkami. Ani venku na zahradě odolná šalvěj neztrácí všechny listy.

Další dezinfekčně působící bylinky

Aromatické silice, které potírají infekce, obsahuje také řepík lékařský, mateřídouška obecná a tymián obecný, dobromysl, oddenek zázvoru. Hojivě i dezinfekčně působí i okvětní plátky růží a heřmánek, jedna z nejúčinnějších, a zároveň mírně působících rostlin, která je vhodná i pro děti.

Z těchto bylinek můžete rovněž připravit kloktadlo, ovšem blahodárné je i popíjení nálevu, který nejen že utiší bolest v krku, ale také usnadní dýchání.