Zdroje: www.healthline.com, zena.aktualne.cz

Bylinky v kombinaci s antidepresivy

Problém není jen v tom, že užívání bylinných čajů či extraktů jako doplňků stravy ovlivňuje léčbu antidepresivy, ale také v tom, že o tom pacienti nevědí. Důvody jsou různé, ale je dobré vědět, že i byliny je nutné brát v potaz, ovlivňují pochody v lidském těle a v kombinaci s dalšími látkami ve formě léků mohou být problém. Bohužel v příbalových letácích léků se o možných nevhodných kombinacích s bylinkami nepíše, a tak často problém pacientům i lékařům uniká. Pokud užíváte pravidelně bylinné extrakty či bylinnou kúru, pak se informujte o případných kontraindikacích bylin s léky a nezapomeňte o tom informovat i lékaře, který vám léky předepisuje.

S antidepresivy si nesedne třezalka

Na prvním místě v bylinách, které mohou významně kontraindikovat s léčivy, je třezalka tečkovaná. To, že nesmí být třezalka konzumovaná společně s některými léky, je dobře známá věc. Třezalka ruší účinnost některých látek, a proto se nedoporučuje její pravidelná konzumace společně s antidepresivy, ale ani s antikoncepcí, léky na ředění krve, povzbuzení srdeční činnosti a mnoha dalších.

Ginkgo užíváme běžně s léky i antidepresivy

Jinan dvoulaločný čili ginkgo biloba se běžně užívá jako prostředek ke zlepšení paměti, snížení krevního tlaku či jako prevence proti srdečním onemocněním, rakovině či demenci. Bohužel přínosy jinanu nejsou dostatečně vědecky podložené, zato se ví, že jinan ovlivňuje a komplikuje užívání léků.

Antidepresiva nikdy nekombinujte s pískavicí

Pískavice řecké seno je bylinkou, která pomáhá proti kašli, ale také při problémech s trávením. Pokud pískavice patří do vašeho repertoáru bylin, pak je dobré vědět, že si s léky nerozumí. Užívání zároveň s antidepresivy se vyloženě nedoporučuje a problematické jsou i léky na ředění krve či cukrovku. V Africe a na Blízkém východě se můžete setkat s názvem "helba", někdy se také pískavice pod tímto názvem importuje a prodává i u nás.

Citrusy nejsou bylinky, ale pozor i na ně

Nejde sice o bylinky, ale veliký pozor byste si měli dát také na citrusové plody. Grepy, citrony a pomeranče také značně ovlivňují působení léčiv. Nejsou problematické jen v kombinaci s antibiotiky, o kterých se to dobře ví, a dokonce i příbalový leták na tento problém upozorňuje.

Související články