Na plíce mnozí zapomínají a pak jsou zaskočeni

Ačkoli víme, že plíce jsou pro náš život velmi důležité, ne vždy si na ně vzpomeneme při prevenci. Přitom poškození plic je třetí nejčastější příčnou úmrtí. Potíž obvykle spočívá v tom, že zhoršení funkce plic přichází postupně a mnozí vše řeší až ve chvíli, kdy mají problém vyjít s dechem při běžných činnostech. Nejdůležitějším úkolem plic je přenos kyslíku ze vzduchu do krve a také vylučování kysličníku uhličitého z krve do vzduchu. Plíce zaujímají většinu hrudní dutiny. Mají podobu houbovitého párového orgánu. Ochranu jim poskytuje hrudní stěna, kterou tvoří dvanáct párů žeber a mezižeberní svaly. Plíce dospělého člověka tvoří z přibližně 300 milionů plicních sklípků (alveolů), které zabírají úctyhodnou plochu kolem 140 m2.

Bylinné čaje nebo inhalace?

V případě nemocí dýchacího ústrojí se prodávají speciální bylinné směsi, obvykle ve formě čajů. Nejčastěji je tvoří anýz, fenykl, lékořice, šalvěj a mateřídouška. Z dalších bylin se v nich objevuje například jitrocel, tymián, lípa, heřmánek, šípky.

Pokud se rozhodneme pro prevenci, pak se pro přírodní detoxikaci plic hodí nejvíce ty bylinky, které pomohou s odstraněním nadměrného hlenu. Mezi osvědčené patří máta, koprník, eukalyptus, divizna, květy černého bezu, lékořice, jitrocel, sléz, tymián či zázvor. Užívají se buď ve formě čajů nebo se inhalují. Ve srovnání s popíjení bylinkového čaje efekt při inhalování nastupuje výrazně rychleji.

I nejlepší bylinka může ublížit

Bylinky patří k vzácným darům přírody. Ne vždy a ne pro každého je použití konkrétní rostliny vhodné. Zvlášť dobře by se na užití konkrétních bylin měly informovat těhotné či kojící ženy, volbu vhodných bylinek by měli konzultovat i lidé se zdravotními problémy, opatrní bychom měli být i při podávání bylin dětem. Důležitou roli hraje nejen dávkování, ale také forma a délka podávání.

Léčí i vůně lesa

Tím nejlepším, co pro své plíce můžeme udělat, je pobyt na čerstvém vzduchu, doplněný dechovým cvičením. Doma si sice můžeme připravit pomocí nejrůznějších éterických olejů iluzi vonícího lesa, ale její účinek má mnohem kratší efekt, než když se vypravíme do lesa skutečného. Z Japonska se do světa šíří myšlenka lesní terapie, označovaná jako Shirin-Yoku. Pokud se nám nechce „jen tak“ chodit lesem, stačí vzít košík a vyrazit na houby. Byť tento český koníček není klasifikován jako ozdravná kůra, vlastně splňuje všechna výše zmíněná doporučení. Samozřejmostí v péči o plíce by mělo být jejich nezatěžování škodlivinami. Zvlášť těmi, které produkuje kouření cigaret, tedy jak aktivní, tak pasivní kouření.