Hubnutí vám může usnadnit celá řada přírodních látek.
Zdroj: profimedia.cz

Hubnoucí bylinky: Své plány začněte tím, že z nich každý den budete pít čaj

Zapínají se vám po Vánocích špatně džíny a máte nějaké to kilčo navíc? Naordinujte si zdravé hubnutí. Pomůže vám nejen správná strava a dostatečný pohyb, ale dokonce některé bylinky. Poradíme vám, které mají právě tyto zázračné zeštíhlující účinky.

Hubnutí vám může usnadnit celá řada přírodních látek. Ptáte se, jak mohou tělesnou váhu ovlivnit bylinky? Jednoduše! Některé rostliny totiž mají schopnost stimulovat lidský metabolismus, snižovat chuť k jídlu, pomohou s nedostatečnou činností žlučníku a zbaví organismus nadbytečné vody. Mějte však na paměti, že žádné bylinky „za vás“ nezhubnou, berte je jen jako příjemný podpůrný prostředek, který vám s hubnutím bude pomáhat. Bez pravidelného cvičení a rozumného jídelníčku totiž opravdu jen tak nezhubnete.

Co umí bylinky na hubnutí?

Výhodou bylinek je, že nezatěžují organismus. Naopak! Skvěle pomáhají lidskému tělu s vylučováním škodlivin. Protože mají tuto čistící schopnost, zároveň celý organismus povzbuzují a ozdravují. Kromě toho navíc obsahují celou řadu prospěšných látek, které pomáhají s výživou a dodávají tolik potřebnou energii. A další příjemný bonus? Neobsahují žádné zbytečně zatěžující kalorie. Tak hurá do toho!

Kopřiva dvoudomá (Urtica dioica)

Známá rostlina, kterou najdete i na své zahrádce, obsahuje velké množství vitaminů, minerálních látek, karotenoidů, flavonoidů, tříslovin a také vzácných aminokyselin. Nejenže úžasně čistí tělo od škodlivin, ale má i výborné močopudné a žlučopudné účinky. Díky chlorofylu v listech povzbuzuje látkovou výměnu a další tělesné pochody. Kromě těchto kladných vlastností působí kopřiva příznivě na činnost trávicího ústrojí, čistí krev a podporuje správný chod metabolismu. A aby toho nebylo málo, má tato rostlina ještě další bezvadnou schopnost, a to je blahodárný vliv na krevní oběh i hladinu cukru v krvi, tudíž ji ocení také diabetici.

Nejlépe fungují mladé listy čerstvé kopřivy, ale blahodárné účinky má i vzrostlá bylinka. Nejlépe fungují mladé listy čerstvé kopřivy, ale blahodárné účinky má i vzrostlá bylinka. Nejlépe fungují mladé listy čerstvé kopřivy, ale blahodárné účinky má i vzrostlá bylinka.  Zdroj: profimedia.cz

Jak kopřivu užívat

Nejlépe fungují mladé listy čerstvé kopřivy, ale blahodárné účinky má i vzrostlá bylinka. A co teď v zimě? Využijte její sušenou variantu. Z kopřivy si připravte čaj a pijte ho třikrát denně. Ale maximálně několik týdnů, pak již příliš zatěžuje játra. Hrst lístků přelijte vroucí vodou a nechte 10 minut louhovat.

Smetanka lékařská (Taraxacum officinale)

Pampeliška je na tom podobně jako kopřiva, roste tak hojně, že je považována za plevel, a je jednou z nejznámějších rostlin všech zahrad, polí a luk. Smetanka lékařská obsahuje vlákninu, antioxidanty, minerály i vitaminy. Dokonale odstraňuje z těla nežádoucí látky, tlumí zánětlivé procesy, působí močopudně, zlepšuje činnost jater a čistí krev. Velmi účinný je především kořen pampelišky, který snižuje hladinu cukru v krvi a znamenitě stimuluje činnost ledvin, slinivky břišní i jater. Všechny části pampelišky, tzn. kořen, listy i květ jsou vynikajícími pomocníky při hubnutí a detoxikaci organismu.

Tip na čaj z pampelišky a máty

Smíchejte 1 lžičku listů pampelišky a 1 lžičku máty. Směs bylinek přelijte vroucí vodou, přikryjte a nechte louhovat 5 až 10 minut. Poté přeceďte a podle potřeby dochuťte citronem. Čaj popíjejte 2× denně.

Máta peprná (Mentha piperita)

Nezaměnitelná bylinka s typickým aroma, která nejen bezvadně stimuluje organismus, ale také tlumí mnohé záněty a působí blahodárně na celou trávicí soustavu. A to není všechno! Výborně pomůže potlačit obtěžující chutě na „něco“, zlepšuje trávení, působí proti nadýmání a je ideálním pomocníkem při syndromu dráždivého tračníku. Čaj můžete popíjet ve směsi s pampeliškou nebo jen ze samotné máty.

Kontryhel však také příznivě působí na zažívací ústrojí, zklidňuje psychiku a ulevuje při potížích se zadržováním vody. Kontryhel příznivě působí na zažívací ústrojí, zklidňuje psychiku a ulevuje při potížích se zadržováním vody. Zdroj: profimedia.cz

Kontryhel obecný (Alchemilla vulgaris)

Bylinka, která je známá především svými blahodárnými účinky na ženský organismus. Reguluje tvorbu hormonů a zmírňuje příznaky premenstruačního syndromu. Kontryhel však také příznivě působí na zažívací ústrojí, zklidňuje psychiku a ulevuje při potížích se zadržováním vody. Protože obsahuje velké množství chlorofylu, úžasně zlepšuje metabolické pochody a čistí organismus.

Čaj z kontryhele odvodní

Pijte denně 2 šálky kontryhelového čaje a pomůžete svému tělu, aby se zbavilo přebytečné vody. Po pár dnech či týdnech si můžete dát na 3 týdny pauzu a poté opět pokračovat v bylinkové kúře.

Ostropestřec mariánský (Silybum marianum)

Bylinka, která hraje prim při očistě organismu. Díky vysokému obsahu flavolignanů velmi pozitivně působí na funkci jater, podporuje činnost žlučníku a pomáhá v boji s únavou a malátností. A navíc má vliv nejen na snižování nebezpečného cholesterolu v krvi, ale napomáhá rychlejšímu spalováním tuků. Velice dobře podporuje vyplavování odpadních látek z těla, zlepšuje chod metabolismu a umožňuje účinnější využívání všech živin z potravy. Prostě bylinka přesně pro vás. Semena ostropestřce mariánského se užívají rozemletá nebo ve formě lihové tinktury. Čerstvě pomletá semínka jsou výborná do čaje i jídla, například do zeleninových salátů.

Rozchodnice růžová (Rhodiola rosea) dokáže zvýšit odolnost organismu a harmonizuje tělesné funkce. Rozchodnice růžová (Rhodiola rosea) dokáže zvýšit odolnost organismu a harmonizuje tělesné funkce. Zdroj: profimedia.cz

Rozchodnice růžová (Rhodiola rosea)

Rostlina s poetickým názvem, která toho má na svém kontě účinků pro podporu hubnutí také mnoho. Dokáže zvýšit odolnost organismu a harmonizuje tělesné funkce. Skvěle likviduje pocity únavy, posiluje nervový systém a podporuje paměť. Kromě všech těchto benefitů významně pomáhá zrychlit metabolismus, takže lidské tělo dokáže přijaté tuky lépe zpracovat a neusazují se v podobě tukových polštářků.

Čaj z rozchodnice vás povzbudí

Do menšího hrnce dejte 200 ml vody a 1 čajovou lžičku kořene rozchodnice. Potom přiveďte směs k varu a na mírném ohni vařte přibližně po dobu 10 minut. Bylinku nechte 5 minut louhovat, sceďte ho a teplý čaje pijte 1 až 3  šálky denně.

Zdroje: www.femina.cz, www.ifarmacie.cz, www.bylinkovyraj.net

Akční letáky