Při sběru bylin obecně platí, že byste neměli chodit ráno, kdy padá rosa a je vlhko. Hrozilo by totiž jejich následné zplesnivění. Vydejte se ve sluneční den, nejlépe v poledne či odpoledne. Totéž platí i o umístění do igelitových sáčků, a proto si nezapomeňte vzít s sebou pouze látkovou tašku nebo košík, do kterého bylinky budete sbírat.

Z videa na YouTube (kanál Bylinkoví skřítci) se můžete dozvědět, jaké zdraví prospěšné účinky mají jednotlivé luční bylinky, které se sbírají v září a v říjnu:

Zdroj: Youtube

Řepík proti angíně

Ne nadarmo považujeme řepík lékařský za jednu z našich nejlepších léčivých rostlin, a to hlavně díky vysokému obsahu léčivých látek. Z řepíku lékařského sbírejte jeho kvetoucí nať společně se spodními listy. Čaj z něj připravený pak pomáhá při zánětech v krku, ústech i v hrtanu. Nezklame ani při angíně a zánětu mandlí.

Pýr na otoky

Pro někoho neúprosný plevel, pro jiného léčivá bylina. Pýr plazivý opravdu dokáže pomoct lidskému organismu, jelikož má močopudné a pročisťující účinky, které se využívají především při nemocech močových cest a ledvin. Zároveň pýr detoxikuje a posiluje organismus. Z celé rostliny sbírejte pouze jeho oddenek, ze kterého si poté můžete připravit léčivý čaj.

Všelék zvaný heřmánek

Připravovala vám také vaše babička heřmánkový čaj, když jste byli nemocní? Tato bylinka má mnoho skvělých vlastností, nehledě na to, že je protizánětlivá a dezinfikuje. Používá se nejen při horečce a nachlazení, kdy napomáhá pocení a snižuje teplotu, ale také při nespavosti, poruchách menstruace, hemeroidech, zánětu spojivek a bolestech zubů. Z heřmánku pravého si proto nasbírejte jeho květy.

Zlatobýl na ledviny

Nať ze zlatobýlu celíku se používá především na čaj, který dokáže harmonizovat a posilovat ledviny. Má močopudné a dezinfekční vlastnosti, rozpouští ledvinové kameny, léčí zvětšenou prostatu a pomáhá při léčbě stařecké demence a aterosklerózy. Použít se může také zevně na špatně hojící se rány či ekzémy.

Správné skladování

Aby vám vytvořené zásoby nasbíraných bylinek dlouho vydržely, musíte je umět správně skladovat. Usušené byliny proto uzavřete do vzduchotěsných nádob, které následně umístěte na temné místo. V žádném případě byste je neměli uchovávat v látkových či papírových pytlících, do kterých se snadno dostane vlhko, vzduch i světlo.

Související články

Zdroje: herbarka.cz, centrummediciny.cz, styl.instory.cz