Kašel je důmyslná reakce našeho organismu, který se snaží zbavit virů a bakterií, usídlených v dýchacích cestách. Existují bylinky, které mu s tím pomohou a na podrážděné sliznice navíc působí jako hojivý balzám.
Některé léčivé rostliny jsou cenné především pro obsah slizových látek. Možná to nezní lákavě, ale tento sliz je nadmíru prospěšný - obalí zanícenou sliznici i s odumřelými buňkami a s choroboplodnými zárodky a poté je snadno vykašlete. Sliz sliznici zároveň hojí, zvlhčuje a uklidňuje podráždění - a to nejen u sliznic dýchacího, ale i trávicícho traktu.
proskurník lékařský (Althaea officinalis)
Hojivé květy a listy
Velké množství slizových látek obsahuje květ divizny velkokvěté, podbělu lékařského, slézu lesní a maurského, list jitrocele kopinatého, kořen proskurníku lékařského. Ze všech si můžete připravit nálev ze lžíce podrcených květů či listů na šálek vody a popíjet třikrát denně, pod dobu největších obtíží i častěji. Ovšem u slézu, jitrocele i proskurníku je ještě účinnější macerát, do kterého se slizové látky uvolní lépe a jejich léčivý potenciál zůstane plně zachován. Místo do horké vody proto vložte bylinky do studené a nechejte při pokojové teplotě macerovat několik hodin, nejlépe přes noc. Macerát pak ohřejte na teplotu příjemnou pro popíjení, můžete dochutit medem.
macerát i nálev ze slézu maurského (Malva mauritiana) má výjimečnou barvu
Skutečně přírodní barvivo
Květy slézu maurského navíc při macerování uvolní barvivo a předvedou barevné divy – barva se mění při přidání citrónu i v závislosti na tvrdosti vody. Barvivo, které stojí za krásnou, sytou barvu slézových květů, mění odstín podle pH tekutiny, v níž je rozpuštěno. Nejprve to byla buněčná vakuola v buňce květu, nyní šálek vody. A není jen pro oko - barvivo má i blahodárné účinky na zdraví, neboť působí jako antioxidant.