Bylinky, které vám pomohou vykašlat nemoc z těla
11. 1. 2018

Bylinky, které vám pomohou vykašlat nemoc z těla

Kašel je důmyslná reakce našeho organismu, který se snaží zbavit virů a bakterií, usídlených v dýchacích cestách. Existují bylinky, které mu s tím pomohou a na podrážděné sliznice navíc působí jako hojivý balzám.

Některé léčivé rostliny jsou cenné především pro obsah slizových látek. Možná to nezní lákavě, ale tento sliz je nadmíru prospěšný - obalí zanícenou sliznici i s odumřelými buňkami a s choroboplodnými zárodky a poté je snadno vykašlete. Sliz sliznici zároveň hojí, zvlhčuje a uklidňuje podráždění - a to nejen u sliznic dýchacího, ale i trávicícho traktu.

proskurník lékařský (Althaea officinalis)

Hojivé květy a listy

Velké množství slizových látek obsahuje květ divizny velkokvěté, podbělu lékařského, slézu lesní a maurského, list jitrocele kopinatého, kořen proskurníku lékařského. Ze všech si můžete připravit nálev ze lžíce podrcených květů či listů na šálek vody a popíjet třikrát denně, pod dobu největších obtíží i častěji. Ovšem u slézu, jitrocele i proskurníku je ještě účinnější macerát, do kterého se slizové látky uvolní lépe a jejich léčivý potenciál zůstane plně zachován. Místo do horké vody proto vložte bylinky do studené a nechejte při pokojové teplotě macerovat několik hodin, nejlépe přes noc. Macerát pak ohřejte na teplotu příjemnou pro popíjení, můžete dochutit medem.

macerát i nálev ze slézu maurského (Malva mauritiana) má výjimečnou barvu

Skutečně přírodní barvivo

Květy slézu maurského navíc při macerování uvolní barvivo a předvedou barevné divy – barva se mění při přidání citrónu i v závislosti na tvrdosti vody. Barvivo, které stojí za krásnou, sytou barvu slézových květů, mění odstín podle pH tekutiny, v níž je rozpuštěno. Nejprve to byla buněčná vakuola v buňce květu, nyní šálek vody. A není jen pro oko - barvivo má i blahodárné účinky na zdraví, neboť působí jako antioxidant.

Autor Jana Bucharová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: třiplusdevět = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »
PředchozíDalší
Portál provozuje Tarsago | © 2018 VIZUS & Tarsago | kontakt | Používáme redakční systém Vizus CMS