Je normální, že nemáte neustále po ruce náplasti, dezinfekci či jiné přípravky, které zastaví krvácení, když se vy nebo vaše ratolest zraníte. Možná vás také často trápí krvácení z nosu a nevíte, čím ho zastavit. Poradíme vám! Existují totiž bylinky, které s těmito problémy pomohou raz dva.

V první řadě nezapomeňte ranku očistit vodou, abyste z ní odstranili nečistoty, a pak vyzkoušejte následující bylinky, které ji vydezinfikují, zastaví krvácení a také urchlí hojení.

Jitrocel kopinatý

Natrhejte několik lístků jitrocele a pomněte je v dlaních, tak aby z nich vytekla šťáva. Tu dejte do ranky a nechte působit několik hodin. Jitrocel obsahuje zinek a ten zaceluje rány. Dále také kyselinu křemičitou, která má hojivé a antibakteriální účinky. Tento způsob léčby je ideální pro drobné oděrky, bodnutí hmyzem, popálení od kopřiv nebo třeba i sluneční ekzém.

Kokoška pastuší tobolka

Tato bylinka je proslulá tím, že umí zastavovat krvácení. Pokud jste se tedy zranili nebo vám často teče krev z nosu, využijte její sílu. Pomáhá i při gynekologických obtížích. U nás je považována za plevel, je velmi rozšířená a najdete ji prakticky kdekoliv ve svém okolí. Roste na chudých půdách, v horských oblastech, ale i na polích, loukách, u cest nebo na navážkách. Kokoška se nezapařuje a dobře schne, můžete ji tedy sušit přirozeným teplem. Dobře usušená rostlina má zelenou barvu, slabě páchne a její chuť je nahořklá.

Kokoška pastuší tobolka obsahuje cholin, acetylcholin, tyramin, histamin, acetylcholin, saponiny, sirné látky, třísloviny, flavonové glykosidy a větší množství minerálních látek. Známá je svou silou zastavovat krvácení. Pomáhá prý už jen to, když si člověk, který krvácí z nosu, drží kus rostliny v té ruce, z jaké nosní dírky mu teče krev.

Na krvácení z nosu si můžete připravit i tinkturu. Čerstvou bylinku nakrájejte nadrobno a naplňte jí sklenici nebo láhev, zalijte čirým vysokoprocentním alkoholem až po okraj sklenice nebo hrdlo láhve a nechte nejméně dva týdny v teple macerovat. Podobně se připravuje tinktura ze sušené kokošky: 1 vrchovatou lžíci byliny zalijte 500 ml alkoholu. Nakonec směs sceďte. Užívá se 10 kapek ve sklence vody. Při krvácení z nosu si dejte do nosu tamponek namočený ve vodou zředěné tinktuře.

Kopřiva dvoudomá

Kopřiva sice pálí, má ale i léčivé účinky. Obsahuje hojivou kyselinu pantotenovou, vitamin K, železo a chlorofyl. Má tedy antiseptické účinky, obnovuje kožní epitel a kašička z ní ulevuje při popáleninách i opařeninách.

Řebříček obecný

Tato bylinka má léčivé květy i listy. Šťáva z nich skvěle působí v ráně a urychluje srážení krve, působí protizánětlivě a protibolestivě. O řebříčkovém čaji se dokonce mluví také jako o nápoji lásky!

Zdroj: www.proženy.cz, www.zahradkarskaporadna.cz, www.living.iprima.cz