Kokoška pastuší tobolka se často vyskytuje ve společnosti dalších plevelných rostlin.
Zdroj: marigold-y / Shutterstock.com

Bylinky, které zastavují krvácení nejen z nosu

Trpíte často krvácením z nosu nebo máte malé děti, které chodí věčně domů s odřenými koleny či jinými drobnými krvácejícími zraněními? Pak pro vás máme tipy, jak krvácení zastavit. Budou vám k tomu stačit jen bylinky. Skvělé přírodní tipy, které lze použít, pokud nemáte po ruce lékárničku.

Je normální, že nemáte neustále po ruce náplasti, dezinfekci či jiné přípravky, které zastaví krvácení, když se vy nebo vaše ratolest zraníte. Možná vás také často trápí krvácení z nosu a nevíte, čím ho zastavit. Poradíme vám! Existují totiž bylinky, které s těmito problémy pomohou raz dva.

V první řadě nezapomeňte ranku očistit vodou, abyste z ní odstranili nečistoty, a pak vyzkoušejte následující bylinky, které ji vydezinfikují, zastaví krvácení a také urchlí hojení.

Jitrocel kopinatý

Natrhejte několik lístků jitrocele a pomněte je v dlaních, tak aby z nich vytekla šťáva. Tu dejte do ranky a nechte působit několik hodin. Jitrocel obsahuje zinek a ten zaceluje rány. Dále také kyselinu křemičitou, která má hojivé a antibakteriální účinky. Tento způsob léčby je ideální pro drobné oděrky, bodnutí hmyzem, popálení od kopřiv nebo třeba i sluneční ekzém.

Kokoška pastuší tobolka

Tato bylinka je proslulá tím, že umí zastavovat krvácení. Pokud jste se tedy zranili nebo vám často teče krev z nosu, využijte její sílu. Pomáhá i při gynekologických obtížích. U nás je považována za plevel, je velmi rozšířená a najdete ji prakticky kdekoliv ve svém okolí. Roste na chudých půdách, v horských oblastech, ale i na polích, loukách, u cest nebo na navážkách. Kokoška se nezapařuje a dobře schne, můžete ji tedy sušit přirozeným teplem. Dobře usušená rostlina má zelenou barvu, slabě páchne a její chuť je nahořklá.

Kokoška pastuší tobolka (Capsella bursa-pastoris) Kokoška pastuší tobolka (Capsella bursa-pastoris) Zdroj: effective stock photos / Shutterstock.com

Kokoška pastuší tobolka obsahuje cholin, acetylcholin, tyramin, histamin, acetylcholin, saponiny, sirné látky, třísloviny, flavonové glykosidy a větší množství minerálních látek. Známá je svou silou zastavovat krvácení. Pomáhá prý už jen to, když si člověk, který krvácí z nosu, drží kus rostliny v té ruce, z jaké nosní dírky mu teče krev. 

Na krvácení z nosu si můžete připravit i tinkturu. Čerstvou bylinku nakrájejte nadrobno a naplňte jí sklenici nebo láhev, zalijte čirým vysokoprocentním alkoholem až po okraj sklenice nebo hrdlo láhve a nechte nejméně dva týdny v teple macerovat. Podobně se připravuje tinktura ze sušené kokošky: 1 vrchovatou lžíci byliny zalijte 500 ml alkoholu. Nakonec směs sceďte. Užívá se 10 kapek ve sklence vody. Při krvácení z nosu si dejte do nosu tamponek namočený ve vodou zředěné tinktuře.

Kopřiva je rostlina vyskytující se na celém našem území s výjimkou nejvyšších hor a její léčivé účinky jsou dobře známé. Kopřiva je rostlina vyskytující se na celém našem území s výjimkou nejvyšších hor a její léčivé účinky jsou dobře známé. Zdroj: Profimedia

Kopřiva dvoudomá

Kopřiva sice pálí, má ale i léčivé účinky. Obsahuje hojivou kyselinu pantotenovou, vitamin K, železo a chlorofyl. Má tedy antiseptické účinky, obnovuje kožní epitel a kašička z ní ulevuje při popáleninách i opařeninách.

Řebříček obecný

Tato bylinka má léčivé květy i listy. Šťáva z nich skvěle působí v ráně a urychluje srážení krve, působí protizánětlivě a protibolestivě. O řebříčkovém čaji se dokonce mluví také jako o nápoji lásky!

Zdroj: www.proženy.cz, www.zahradkarskaporadna.cz, www.living.iprima.cz

Akční letáky