Bolí vás opakovaně kloub u palce na noze a je zarudlý? Pak máte nejspíš dnový záchvat.
Zdroj: Shutterstock

Bylinky, které snižují hladinu kyseliny močové a zlepšují dnu?

Dna je velmi nepříjemné onemocnění, které vzniká poruchou metabolismu a vylučováním velkého množství kyseliny močové. Ta se ukládá do kloubů či ledvin a poškozuje je. To, že máte dnu, zjistíte díky dnovému záchvatu. Jak vypadá a jak tuhle nebezpečnou nemoc léčit za pomoci bylinek?

Bolí vás v noci kloub u palce u nohy a je zarudlý? Pak máte nejspíš dnový záchvat. Začněte tedy okamžitě jednat. Pokud se na léčbu vykašlete, záchvaty se budou opakovat. Sice možná nebudou tolik intenzivní, ale mohou vést k trvalému poškození kloubů. Nejčastěji dna postihuje muže ve středním věku.

Také se zeptejte v rodině, zda někdo dnou netrpěl, abyste vyloučili dědičné dispozice. Pokud u vás tato nemoc hrozí, vynechejte ve svém jídelníčku vnitřnosti jako játra či ledvinky, ale také některé ryby. Vhodné nejsou ani sardinky, herinky a ančovičky. Nejezte ani kuřecí maso, luštěniny, špenát, chřest, květák, brokolici či houby.

Přejděte na zdravou a bezmasou stravu

Snažte se především jíst bezmasou stravu. Ta obsahuje jen malé množství purinu, který zvyšuje hladinu kyseliny močové v krvi, což je příčinou dny.

Dna se projevuje nejčastěji bolestí kloubu palce u nohy. Dna se projevuje nejčastěji bolestí kloubu palce u nohy. Zdroj: Profimedia

Kyselina močová se léta hromadí v těle a nezpůsobuje nám žádné obtíže. Záchvat se tedy objeví náhle, žádné varovné příznaky nepocítíte. Důležité je tělu dodávat omega 3 mastné kyseliny, které jsou obsaženy v rybím tuku nebo je lze zakoupit v tabletách v lékárně, tím záchvaty omezíte.

Dále je při dně důležité dodržovat pitný režim a vypít alespoň dva litry vody denně, tím se rozředí prostředí v těle a sníží kyselina močová. Zapomeňte na alkohol, ten může vyvolat záchvat. Pokud jste obézní, rozhodně zhubněte, nadváha při této nemoci také nepomáhá.

Se dnou si můžete poradit přírodní cestou

A jak si poradit se dnou přírodní cestou? Vsaďte na třešně, jahody a borůvky. Dobře působí i šťáva z tohoto ovoce. Dalším pomocníkem je libeček. Přidávejte ho do polévek, jídel i čajů. Čistí totiž krev a zlepšuje oběh srdce. Pomáhá při zánětech kloubů a také při dně.

Kořen pampelišky ozdravuje játra a podporuje metabolismus Kořen pampelišky ozdravuje játra a podporuje metabolismus. Zdroj: Shutterstock.com / Lunov Mykola

Nezapomeňte si nasušit i kořen pampelišky, nakrájejte ho a dejte na suché teplé místo. Přidávejte lžíci kořene do dvou litrů polévky ke konci vaření. Pampeliška podporuje vylučování kyseliny listové z těla. To samé umí i čaj z kopřivy, ten pijte třikrát denně po dobu pěti týdnů. Nebo si dopřejte koupel bolavých míst v kopřivovém odvaru.

Skvělá je i tinktura z březových pupenů. Tou potírejte klouby. Bříza také pomáhá s vylučováním kyseliny močové.

Zdroj: www.bylinkyprovsechny.cz, www.manutea.cz, www.energiezivota.com

Akční letáky