Jak se vybavit na letní dovolenou, pokud dáváme přednost přírodní medicíně?

Nejčastější potíže na cestách se týkají trávení. Ani nemusíme cestovat do tropů. Stačí trochu jiné složení bakterií ve vodě i potravě a může dojít k průjmu či zácpě.

Nejlepší prevencí je dobře fungující trávení. Mohou ho podpořit tinktury z bylin. Jako univerzální cestovní směs pro dospělého člověka by mohla posloužit kombinace pelyňku, fenyklu, ořešáku, měsíčku a čekanky. Správné pH v žaludku nás uchrání před náporem bakterií, které kyselina chlorovodíková hravě zneškodní. Dobře fungující slinivka a játra jsou zase pojistkou proti nadýmání a pocitům těžkosti.

Velmi dobrým pomocníkem je také vláknina v podobě sladkovodních řas, spiruliny a chlorelly. Chlorella do jisté míry působí jako živočišné uhlí, váže na sebe nežádoucí látky, navíc působí prebioticky. Střevo správně osídlené probiotickými bakteriemi neposkytuje prostor ani výživu pro bakterie nechtěné.

Tyto zelené potraviny a tinktury z bylin je výhodné užívat preventivně již před cestou a během ní pokračovat. Současně s řasami však neužíváme léky, jejichž účinky by se tak mohly snížit. Vždy dodržujeme časový odstup alespoň 4 hodiny.

Tinktura je na cesty asi praktičtější než čaj. Její příprava je ale složitější?

Tinktura je na cesty skutečně ideální, je skladná a máme ji okamžitě k dispozici i v situacích, kdy si nemůžeme vařit čaj. Můžeme s ní cestovat i do zemí, které nedovolují dovoz sypaných bylin. Tinkturu si můžeme připravit sami. Ovšem před dovolenou těžko nasbíráme všechny potřebné byliny. Naštěstí naše bylinářské firmy nabízejí praktické směsi v tinktuře, právě na podporu trávení. Můžeme si podle složení vybrat, která by nám mohla nejvíce vyhovovat. Například podle toho, zda míváme tendenci spíš k zácpě nebo průjmu. Případně si můžeme tinkturu i namíchat z více druhů sami. A jako u veškeré bylinné medicíny samozřejmě i tady platí, že musíme dbát na svá individuální omezení a onemocnění, ne všechny byliny jsou vhodné pro těhotné, malé děti a podobně.

Mohou byliny pomoci i při akutních problémech, zácpě či průjmu?

Mezi léčivé rostliny se stahujícími účinky, které pomohou zastavit průjem, patří například borůvkové listy, ořešák, dubová kůra.

Při zácpě zase uleví bylinky obsahující hojivý sliz, který obsah střeva změkčí, například sléz, proskurník a byliny upravující trávení a střevní tranzit, jako je lékořice. Prospěšný je rovněž kořen čekanky, protože podporuje metabolismus. A pak jsou tu bylinky jako je řepík, který nám pomůže na průjem i na zácpu – pomáhá vyladit trávení do rovnováhy, ať je vychýlená na jakoukoli stranu. Podobně mohou účinkovat i plody borůvky. A základní bylinky v trávicích směsích, které podporují žaludek, játra či slinivku, jsou rovněž užitečné při veškerých trávicích potížích, ať už se projevují průjmem nebo zácpou.

Tinktury i čaje tedy poslouží i jako první pomoc ve chvíli, kdy nastane problém. Ovšem velmi potřebné jsou také rehydratační nápoje, které je dobré mít s sebou. Při průjmu a zvracení se rozpustí v čisté vodě a nahradí tak nejen ztracené tekutiny, ale i minerály, které jsou velmi důležité. Rehydratační nápoje mohou být prospěšné zvláště u kardiaků a malých dětí, ale v nouzi dobře poslouží i následující jednoduchá směs: do litru vody nasypeme lžičku soli, lžíci cukru a nápoj obohatíme šťávou z pomeranče či grepu.

Nemohly by nám pomoci i probiotika?

Na cesty jsou jako podpora určitě vhodné. Opět můžeme začít s užíváním již před cestou. Většina probiotických bakterií ale v teple umírá a tobolky tak ztrácejí účinnost. Proto je na cesty výhodná probiotická kvasinka Saccharomyces boulardii, například v přípravku Enterol, kterou teplo neničí a můžeme ji s sebou nosit všude. Je vhodná i pro malé děti, kterým vysypeme prášek z kapsle a zamícháme jej do vody či mléka.

Jakými bylinkami se na cesty vybavit dále?

Kvůli změně prostředí či dokonce časových pásem můžeme trpět nespavostí. Pomůže nám například mučenka, chmel, levandule či kozlík, který může utišit i hypertenzní krizi, neklid, roztěkanost. Tyto byliny užíváme v celé dávce večer, popřípadě přidáme menší dávku přes den. Praktické jsou opět kapky, připravené k okamžitému použití, navíc večer vypitý čaj může někoho nutit k nočnímu močení. Specifické působení na srovnání cirkadiánního rytmu má kořen rozchodnice.

Nečekaně nás může přepadnout bolest. Pokud se jedná o zažívací křeče, můžeme sáhnout po pelyňku, mochně, kalině či maliníku. Kopretina řimbaba se osvědčila při migréně, menstruačních bolestech i zánětech v těle. První pomoc při bolesti zubů podá hřebíček. Ideální je tinktura, kterou potřeme přímo postižené místo, pokud nemáme, vložíme do úst celý hřebíček. Kromě tišení bolesti mírní zánět a dezinfikuje.

Pokud nás trápí horečka, uleví nám vrbová kůra a tužebník. Toto duo sníží nejen teplotu, ale i zánět a bolest, pro žaludek je obvykle šetrnější nežli aspirin. S nachlazením pomohou taktéž květy bezu a lípy, i když zprvu mohou teplotu o maličko zvýšit.

Při nachlazení a ucpaném nosu pomohou olejové kapky s diviznou, tymiánem, levandulí, řepíkem, tea tree či jehličím.

Užitečné vychytávky

Propolisové kapky jsou výtečné na záněty v ústech a v krku či na afty a poslouží jako univerzální dezinfekční prostředek.

Latex ze stromu Croton lechleri zvaný dračí krev působí jako velmi silný přírodní dezinfekční prostředek, do vody stačí přidat pár kapek. Zevně poslouží jako tekutý obvaz – když jím potřeme poraněnou kůži, vytvoří ochranný film.

Tea tree poslouží nejen jako repelent, dezinfekce na ranky a při rýmě naředěný do nosu, ale v sedací koupeli i při vaginálních zánětech. Při plísni či zápachu nohou vykoupeme zase je.

Na hojení ran je výtečný i chlorofyl, proto můžeme rozdrtit tabletu chlorelly či spiruliny, smísit ji s troškou vody na kaši a natřít na postižené místo. Listy jitrocele a zelené části dalších rostlin působí podobně, jen je před přiložením promneme, aby se uvolnily hojivé látky. Řebříček přiložený k rance zase zastaví krvácení.

Levandulová silice poslouží jako dezinfekce odřenin a zároveň uklidňuje. Při nespavosti stačí kápnout na polštář nebo potřít spánky, zklidní i štípanec. Poslouží i namoženým svalům, podobně jako třeba olej či gel s arnikou.