V podzimním a zimním období rapidně ubývá denního světla i slunce a není tedy tak složité propadnout nějakým těm splínům a špatným náladám. Z dlouhodobého hlediska by se tyto stavy mohly velice snadno dotknout vašeho zdraví.

Nadměrný stres a negativní pocity a nálady ovlivňují nejen samotnou psychiku, ale narušují i klidný spánek a zatěžují nejvíce srdce, správné zažívání a dýchání. Zažeňte tato nebezpečí pravidelným užíváním léčivých bylinek, jejich účinnost potvrzují četné vědecké studie a navíc si i pochutnáte na lahodném čaji před usnutím.

Inspirujte se ve videu bylinkami, které patří mezi silné adaptogeny, a to zde:

Zdroj: Youtube

Nenechte si starosti přerůst přes hlavu

Pokud je tělo pod tlakem starostí či špatných nálad, dochází ke spouštění stresových reakcí. Jde o jisté upozornění, kterého byste si měli všímat. Může totiž poukázat na to, že je nutné, abyste ve svém životě něco změnili. Z dlouhodobého hlediska jsou duševní nepohody a psychická vypětí nebezpečná, což se může značně odrazit právě na vašem zdraví. Které bylinky si braly na pomoc odedávna naše babičky?

Meduňka lékařská

Tato bylinka nechyběla kdysi v žádné domácnosti. Jde totiž o rostlinu, která výborně uklidňuje nervy a zároveň pomáhá ke kvalitnímu spánku. Je to díky obsahu uklidňujících látek jako například citronellal, citral nebo karyofylén, cenné jsou také třísloviny a flavonoidy. Nejčastěji se meduňka užívá ve formě čaje před spaním.

Chmel otáčivý

Chmelové šišky neslouží jen k výrobě tolik u Čechů oblíbeného piva, ale je i léčivým prostředkem, a to díky obsahu humulonu a lupulonu. Jedná se o hořčiny s uklidňujícími účinky na nervovou soustavu a žaludek. Z chmelu si můžete uvařit odvar nebo si bylinku lze přidat do polštářků na dobré spaní.

Kozlík lékařský

Pro uklidňující účinky velice dobře poslouží kořen kozlíku lékařského. Pokud si jej nasbíráte na jaře či na podzim, obsahuje největší množství léčivých látek. Je možné si z kořene uvařit čaj, často je obsažen i v mnoha bylinných směsích, ale vyrobit si lze i kozlíkové kapky, tedy léčivou tinkturu. Stačí bylinku několik týdnů macerovat v alkoholu a pak ji po kapkách užívat.

Mučenka

Krásné květy této bylinky zdobily kdysi nejednu zahrádku, protože už tehdy se vědělo, že je rostlina léčivá. Obsahuje významné flavonoidy, maltol a kumarinové deriváty. Bylinka se velmi osvědčila při nervovém neklidu, při poruchách spánku a potížích souvisejících s trávením. Zmírňuje pocity strachu i úzkosti a má mírné sedativní účinky. Tím, že se budete cítit psychicky odolnější, lépe se vypořádáte s psychickými výkyvy.

Levandule lékařská

Oblíbená středomořská bylinka s výraznou vůní je skvělým prostředkem, jak si můžete navodit příjemnou náladu. Pomůže vám i s bolestmi hlavy, které jsou často průvodním znakem psychického přetížení. Levanduli lze využít k výrobě čajů nebo také jako náplň do uklidňujících polštářků, které si dáte pod polštář na spaní.

Zdroje: ncbi.nlm.nih.gov, www.bylinkyprovsechny.cz, www.casopisroots.cz, www.sever.rozhlas.cz