Abyste měli krásné ruce a zdravé nehty, pečujte o ně.
Zdroj: Profimedia

Bylinky pro krásné ruce a nehty: Obzvláště v zimě byste je měli používat.

Krásné ruce a dokonale zdravé nehty. Kdo by po nich netoužil? Někdy je těžké zabránit vysušené pokožce či lámavým nehtům. Zkuste to přírodní cestou.

Ruce jsou ty nejnamáhanější části těla, ovlivňuje je nepříznivé počasí, každodenní úklid, namáhavá práce, chemikálie a další. Důsledkem je vysušená pokožka, která může mít sklony k praskání, výjimkou nejsou ani ekzémy. Nehty bývají často slabé, snadno se lámou nebo třepí. Pomoci předcházet potížím nebo vyléčit stávající problémy mohou bylinky. 

Květy měsíčku

Oděrky, popraskanou a suchou kůži, ale i mírné omrzliny a ekzémy pomůže zahojit měsíček lékařský. Pomáhá právě tam, kde jiné preparáty selhaly a rána se ne a ne zahojit. Uleví od bolesti kůže kolem nehtů, poradí si i s plísněmi. Můžete jej použít i v případě, že máte hodně citlivou pokožku.

Krém z měsíčku vyrobený doma nenahradí žádný koupený produkt. Zdroj: Profimedia
Domácí měsíčkový krém

Suroviny:

 • 50 g bambuckého másla (nerafinovaného)
 • 1 lžíce kokosového oleje
 • 2 hrsti květů měsíčku lékařského (čerstvé nebo sušené)

Postup:

 • Nad vodní lázní rozpusťte bambucké máslo, přidejte kokosový olej, a jakmile se rozpustí, přisypte květy. Směs udržujte neustále teplou a asi po 3 hodinách přeceďte přes plátýnko. Nalijte do sklenice, nechte přes noc v lednici zatuhnout.

Blahodárný rakytník

Další v řadě léčivých a hojivých bylinek je rakytník řešetlákový. Regeneruje a hojí především hodně vysušenou pokožku. Funguje na popáleniny, mírní alergické projevy, pomůže vám i v případě omrzlin. 100% olej z rakytníku zakoupíte v obchodech nebo si můžete vyrobit neméně účinný olej doma.

Rakytník je malý zázrak s mnoha blahodárnými účinky. Zdroj: Profimedia
Domácí olej z rakytníku

Suroviny:

 • 100 ml plodů rakytníku
 • 100 ml kvalitního za studena lisovaného slunečnicového oleje

Postup:

 • Plody rakytníku nadrťte a zalijte olejem. Zakryjte a nechte sedm dní macerovat na suchém a tmavém místě. Poté olej přeceďte přes plátýnko nebo jemné sítko do čisté láhve. 


Spíše než pokožka vás trápí nevzhledné nehty, které se stále třepí nebo jsou plné bílých skvrn a rýh? Zřejmě vám chybí některé důležité vitamíny, zejména vitamin D, který vám pomůže s lámavými nehty. Vitamíny skupiny B, A a C zase vyřeší skrvrnky a rýhy, včetně minerálů jako vápník, hořčík a zinek. 


Jakými bylinkami pečovat o nehty?

Pokud potřebujete pomoci s lámavými nehty, užívejte přesličku rolní ve formě čaje. Stačí když lžičku sušené přesličky zalijete 250 ml vroucí vody. Louhujte asi 15 minut, sceďte a pijte 2x denně, maximálně dva týdny. 


Domácí směs s přesličkou

Suroviny:

 • 1 lžička přesličky polní
 • 1 lžička kopřivy
 • 1 lžička pýru
 • 1 lžička měsíčku

Postup:

 • Všechny bylinky zalijte asi 300 ml vroucí vody a nechte je 10 minut louhovat. Takto připravený čaj užívejte 2 krát denně po dobu 6 týdnů.

Alkoholem zalijte bylinku a nechte louhovat. Zdroj: Profimedia
Tinktura z lichořeřišnice

Trpíte záděrkami kolem nehtů? Dokáží být pěkně bolestivé. Zbavíte se jich potíráním tinkturou z lichořeřišnice větší. Listy, květy i semena nakrájejte na menší kousíčky, ve sklenici zalijte vodkou nebo slivovicí, uzavřete a každý den protřepejte. Takto bylinku louhujte minimálně měsíc. Tinkturu sceďte, přelijte do čisté a suché láhve.

Náš tip:

Nehtová levandulová koupel

 • 200 ml podmáslí smíchejte se 4 kapkami éterického oleje levandule a do této směsi ponořte prsty minimálně na 10 minut.

Zdroje: www.jaktak.czwww.celostnimedicina.cz

Akční letáky