Na nespavost pomůžou přírodní léčiva, kterým jsou bylinky.
Zdroj: Shutterstock

Chcete spát spokojení? Nacpěte si do polštáře to, co naše babičky

Nemůžete v noci usnout nebo se často probouzíte? Může to mít na svědomí stres, bolest či také nemoc zvaná insomnie neboli nespavost. Zkuste tyto faktory přemoci bylinkami, které používaly už naše babičky. 

Věčné převalování v posteli a ubíhající hodiny. Nejenže vám nedostatek spánku nedodá potřebnou energii na další den, ale také dokáže zhoršit vaše zdraví. Do postele byste proto měli ulehávat vždy ve stejný čas a s chladnou hlavou bez problémů a negativních myšlenek. K uvolnění vám mohou být podle vědců velmi nápomocné také bylinky, které stačí dát do polštáře nebo si z nich udělat čaj.

Meduňka na nervovou soustavu

Podívejte se na video, jaké bylinné čaje jsou skvělé pro dobrý spánek:

Meduňka lékařská má pozitivní účinky na trávicí a nervovou soustavu, a proto si dokáže snadno poradit s poruchami spánku a nespavostí. Pokud si dopřejete její nálev před spaním, pak můžete čekat klidný a ničím nerušený spánek. Zmírňuje příznaky stresu a tělo i mysl se po ní krásně zrelaxují.

Kozlík při přepracování

Valeriána neboli kozlík lékařský se odnepaměti používá při poruchách se spánkem. Díky kozlíku rychleji usnete a zároveň vám zlepší kvalitu spánku. Jeho negativní vlastností je však nepříjemný zápach a chuť. Přidejte do čaje trochu medu a chuť bude jistě lepší. 

Už ve středověku se kozlík používal jako pomoc při nespavosti Už ve středověku se kozlík používal jako pomoc při nespavosti. Zdroj: Lipatova Maryna / Shutterstock.com

Levandule do polštáře

Tuto rostlinu každý jistě zná a možná si ji věsíte i v šatní skříni. Levandule se v léčitelství používá už velmi dlouho jako bylinka na spaní. Dokáže zklidnit mysl a snížit aktivitu centrálního nervového systému. Vložte si ji do polštáře a sami budete překvapeni, jak rychle se vám podaří usnout.

Zmírněte úzkost mučenkou

Další léčivá bylinka proti nekvalitnímu spánku je mučenka pletní. Pokud se v noci často probouzíte, pak je pro vás ta pravá! Mučenka účinně prodlužuje dobu spánku, zamezuje častému probouzení a snižuje dobu usínání. Nálev z mučenky rovněž podporuje koncentraci a pozornost.

Mučenka pletní (Passiflora incarnata) - Tradičně se využívá celá rostlina, ať čerstvá, nebo sušená. Místo léku na nespavost vyzkoušejte mučenku a jiné bylinky. Zdroj: Cristina Ionescu / Shutterstock.com

Třezalka na zlepšení nálady

Cítíte se v posledních dnech více podráždění, zažíváte formy deprese nebo trpíte nespavostí? Třezalka tečkovaná vám s tím vším dokáže pomoct! Ve světě se používá jako přírodní antidepresivum, které účinně bojuje i proti nervovým a neurologickým onemocnění.

Chmel nejen na pivo

Možná byste to ani neřekli, ale chmel otáčivý má pozitivní vliv na spánek. V této bylině najdete flavonoidy, jež mají sedativní a uvolňující účinky. Udělejte si po večeři teplý čaj z chmele, který vám s usínáním a kvalitou spánku pomůže. Je prospěšný také na záněty v těle a hojící se rány na kůži.

Zdroje: ncbi.nlm.nih.govnaturway.cz, herbalus.cz, apetitonline.cz

Akční letáky