Zdroje: Marianne.cz, Wikipedia, Fitness007.cz

Pokud trpíte stavy vyčerpanosti a káva ani energetické nápoje už vám nepomáhají, je tu zdravější varianta, jak probudit tělo i mysl.

Na trhu je celá řada přírodních životabudičů, které nebudou zatěžovat váš organismus a zároveň vám dodají tolik vytouženou a potřebnou energii.

Máta peprná

Máta má celou řadu zdraví prospěšných benefitů. Tato bylinka má svěží mentolovou chuť a pomáhá nejen zlepšit náladu, ale také proti nespavosti, stresu a bolestem hlavy.

Listy máty obsahují silici (1 až 2 %) s hlavními složkami mentolem (asi 50 %) a menthonem (asi 10 %). Dále silice obsahuje menthofuramen, piperot, třísloviny, hořčiny, flavonoidy, kyselinu octovou a dalších asi 40 látek, které mají blahodárné účinky na správnou činnost trávicího ústrojí.

Pro nadšené pěstitele je jednoduché mátu pěstovat buď za oknem v květináči nebo na zahrádce.

Ženšen pravý

Ženšen pravý patří mezi nejznámější exotické léčivé byliny. Působení ženšenu na lidský organismus je velmi komplexní a benefity jeho užívání taktéž.

Užívání tohoto zázračného kořene zvyšuje schopnost organismu zvládnout stres, snižuje únavu, zlepšuje imunitní systém, a dokonce funguje i jako afrodiziakum.

Maca

Kořen Maca, známý také jako peruánský ženšen, se používá v přírodní medicíně po tisíciletí.

Maca je skvělým zdrojem mikroživin, vitamínů, minerálů, vlákniny a antioxidantů. Díky tomu má přírodně povzbuzující účinky a konzumace vám zaručí nárůst energie.

Maca přispívá tělu vyrovnat se s psychickým i fyzickým napětím a může napomáhat i při hubnutí, hormonální nerovnováze, či problémech se spánkem.

Lékořice

Pokud hledáte přírodní zdroj energie, dalším skvělým tipem je lékořice.

Kořen lékořice snižuje chuť na sladké a na kofein a glycyrrhizin v něm obsažený zvyšuje hladinu kortizolu, čímž dojde ke zvýšení energie a snížení únavy.

Lékořice byla využívána již v léčitelství starověkého Egypta. Ve starověké Indii byla lékořice svařená v mléce společně s cukrem, kořenem šáchoru a pepřem používána jako afrodisiakum. Odvar z lékořice mimo jiné skvěle pomáhá ke tlumení dráždivého kašle.

Kopřiva dvoudomá

Kopřiva může poskytnout více energie než jeden šálek kávy, a to bez negativních stimulačních účinků.

Tato v Čechách oblíbená bylinka obsahuje mnoho vitaminů a minerálů. Má čisticí, posilující a antirevmatické účinky. Kromě toho, že zahání únavu, pomáhá také při kašli, snižuje hladinu krevního cukr a podporuje trávení.

K vnitřnímu užití používejte odvary z nadzemní části kopřivy, které zakoupíte v lékárně už sušené. K vnějšímu pak nálevy, odvary či tinktury.

Související články