Polévka ze sedmi bylin, kterou pravidelně připravovaly už naše babičky, když chtěly své děti připravit na chřipkovou sezónu, vás po prodělané viróze postaví na nohy a dodá tělu energii i sílu bránit se před nemocemi.

Do této polévky patří sedmero druhů bylin, ideálně čerstvých, které dohromady působí jako posilující jídlo. Nejen zkušenosti našich předků, ale i četné vědecké studie už potvrdily účinnost některých bylin na posíléní imunity. Sedmibylinková polévka skvěle voní, zajímavě vypadá a ještě lépe chutná. Bylinkovou polévku můžete připravovat buď z vody nebo z kuřecího vývaru.

V polévce nesmí chybět kořen z lopuchu, který pomáhá proti kašli a zahlenění, také upravuje rozházené trávení a pomáhá bojovat s vředy. Kořen z pampelišky zase výrazně očišťuje játra, žlučník, slinivku i slezinu. Vylučuje toxiny z těla, čímž pročišťuje ledviny a působí močopudně. Nedílnou součástí polévky je i kustovnice čínská. Ta je obdařena protizánětlivými a antioxidačními účinky. Působí také jako afrodiziakum.

Sedmibylinková polévka je zdraví prospěšná

Čtvrtou bylinkou je kozinec blanitý, který musí být najemno nakrájený. Možná ho znáte pod názvem Astragalus. Působí jako silný antioxidant, neutralizuje volné radikály, které způsobují stárnutí buněk. Podporuje správné fungování sleziny a udržuje v normě krevní tlak.

Za zmínku bezesporu stojí i rdesno mnohokvěté, jež do polévky neodmyslitelně patří. Musí být však najemno nakrájené a proseté. Rdesno zvyšuje energii a zpomaluje proces stárnutí. Posiluje kosti, svaly i šlachy. Podporuje prý i růst vlasů a zlepšuje plodnost.

Šestou ingrediencí je zázvorový kořen. Zázvor podporuje paměť, tlumí bolest při zánětech kloubů, urychluje metabolické procesy. Poslední bylinkou ze sedmi je ženšenový kořen. Ženšen zlepšuje duševní pohodu a zvyšuje fyzickou zdatnost. Také podporuje libido a výdrž!

Recept na polévku, která vás zvedne z postele jedna dvě

Na léty osvědčenou sedmibylinkovou polévku budete potřebovat olivový olej, 2 cibule, 2 až 3 stroužky česneku, 3 litry vody, 8 velkých čerstvých nebo sušených hub houževnatce jedlého, 120 g čerstvého lopuchového kořene, 120 g čerstvého kořene pampelišky, 60 g kustovnice čínské, 30 g astragalu neboli kozince blanitého, 30 g rdesna mnohokvětého, 1 polévkovou lžíci čerstvě nastrouhaného zázvorového kořene, 30 g ženšenového kořene a miso pastu dle vaší volby.

V dostatečně velkém hrnci rozehřejte trochu olivového oleje a přidejte cibuli. Duste ji, dokud nezezlátne, pak přidejte česnek. Přilijte vodu a přiveďte k varu. Přidejte houby a bylinky. Vařte na mírném plameni několik hodin. Nechte jen líně probublávat. Až budou kořeny měkké, přeceďte bylinky a část jich do polévky vraťte. Dochuťte miso pastou.

Další babské rady na chřipku

Pokud nemáte výše zmíněné bylinky, poradíme vám další přírodní babské rady, které pomáhají zvládat chřipku. Jedním z osvědčených postupů je dostatek odpočinku a hydratace. Pití teplých bylinných čajů, jako je máta nebo echinacea, může podpořit imunitní systém a uvolnit dýchací cesty. Inhalace páry s eukalyptovým olejem nebo heřmánkem může ulevit od ucpaného nosu. Med s citrónem zase zmírňuje bolest v krku i kašel a pravidelná konzumace vitamínu C či zinku podporuje imunitu. V případě, že vám ani po několika dnech není lépe, rozhodně navštivte lékaře.

Zdroj: ncbi.nlm.nih.gov, www.bylinkyprovsechny.cz, www.vitalia.cz, www.i60.cz