Zdravé srdce a cévy jsou základem našeho pevného zdraví. Protože rozvádí po celém organismu krev, jsou nepostradatelné v rámci látkové výměny, a to včetně výměny dýchacích plynů, hormonů a transportu tepla. Aby bylo vaše srdce i cévy v dobré kondici, je důležité dodržovat alespoň základní pravidla správné životosprávy.

Jedná se nejenom o zdravý a vyvážený jídelníček, kdy se vyvarujete nesmyslnému přejídání, ale i o každodenní fyzickou aktivitu. Zdraví celého kardiovaskulárního systému však také můžete značně podpořit bylinkami. A právě teď už některé z nich rostou. Nejenže se nadýcháte čerstvého vzduchu, ale zároveň si domů přinesete přírodní léčivo.

Jak si udržet co nejdéle zdravé cévy a srdce? Podívejte se ve videu:

Zdroj: Youtube

Medicína bylinky podporuje

Pokud řešíte potíže s cévami či srdcem, buďte vždy pod kontrolou odborného lékaře. Bylinky jsou vždy doplňující, ovšem velmi přínosná, léčba. Byliny dnes moderní medicíně velmi nahrávají, ale jejich léčivé účinky se využívají odedávna. Sbírejte je nejlépe za slunného dne, kdy obsahují největší množství účinných látek a vonných silic. Které bylinky mají teď svou sezónu a zaručeně vám pomohou?

Zázračná kopřiva

Kopřiva není jen nepříjemný a pálivý plevel, ale jedná se o bylinu, které se právem říká český ženšen. Je to díky tomu, že obsahuje velké množství zdraví prospěšných látek. Navíc je léčivá celá. Sbírají se nejen listy a květ, ale i oddenek.

Užívání kopřivy pomáhá výborně na zúžené cévy, hlavně na dolních končetinách. Můžete z ní nejen popíjet čaj, ale v tomto případě jsou velmi přínosné i koupele z odvaru. Stejně tak kopřiva dokonale pomáhá činnosti cévní soustavy a kardiovaskulárního systému. Zároveň výborně čistí krev, využívá se při léčbě anémie, při dně a funguje i proti vypadávání vlasů.

Divotvorný hloh

Hloh obecný je velkým obranářem našeho srdce. V přírodě se vyskytuje opravdu hojně a naleznete ho především na mezích, kolem cest či na okrajích lesů. Léčivé jsou všechny druhy hlohů, které kvetou bíle. Nasbírat si můžete nejen květy, které se rozvíjejí zpravidla od května do konce června, ale i listy a plody.

Účinky hlohu na naše srdce jsou opravdu pestré. Nejenže srdce posiluje, ale také uklidňuje bušení a arytmii, je velkým pomocníkem při angíně pectoris a také roztahuje a zprůchodňuje cévy. Zároveň pozitivně přispívá k lepšímu prokrvení celého těla. Bylinka je výborná na snížení vysokého tlaku a je vhodná i pro klidnou mysl seniorů. Hloh je skvělou prevencí infarktu a mozkové mrtvice.

Kouzelný řebříček

I tuto univerzální léčivou bylinku najdete ve volné přírodě v hojném počtu a na mnoha místech. Kromě jiného má ochranný a posilující účinek na srdce. Pokud budete řebříček užívat pravidelně, pomůže vám snížit krevní tlak, protože výborně rozšiřuje periferní krevní cévy. Díky tomu vám mnohdy uleví i od nepříjemných migrén. Často je doporučován při poruchách krevního oběhu a křečích cév.

Harmonizující kotvičník

Kromě toho, že je tato bylinka velice populární jako zelená viagra a mocná zbraň na vyrovnání hladiny hormonů, má také velmi pozitivní vliv na kardiovaskulární systém. Podílí se na zpomalení srdeční činnosti, prodlužuje diastolu, tlumí tachykardii a také zabraňuje rozvoji nemocí jako je ateroskleróza, ischemická choroba srdeční a hypertenze. Z kotvičníku se využívá především nať, ale léčivé jsou všechny části včetně kořene.

Související články

Zdroje: www.duhovenoviny.cz, www.nadeje-byliny.eu, www.abecedazahrady.dama.cz