Mozek je centrální orgán lidského těla a hraje klíčovou roli v řadě tělesných funkcí a procesů. Kontroluje a řídí všechny motorické vlastnosti, vnímání, paměť, řeč, dýchání, srdeční činnost, trávení, emoce a mnoho dalšího.

Mozek je ústředním orgánem, který zpracovává a vyhodnocuje informace od našich smyslových orgánů, jakými jsou zrak, sluch, čich, chuť a hmat. Je zodpovědný za myšlení, rozpoznávání, rozhodování, plánování a paměť.

Bez správné činnosti mozku lidské tělo nemůže existovat.

Co zdraví mozku ovlivňuje

Mezi největší nebezpečí našeho mozku patří jeho poranění a traumata. Řádnou činnost mozku vážně ohrožují cévní mozkové příhody, podobně jako Alzheimerova, Parkinsonova nebo Huntingtonova choroba, které mají neurodegenerativní vliv na činnost mozku a způsobují postupnou ztrátu jeho funkcí.

Jak o zdraví mozku pečovat?

Stáří se, bohužel, zastavit nedá. Přesto lze řádnou životosprávou, pravidelnou tělesnou aktivitou odpovídající věku, vhodným jídelníčkem, který bude obsahovat stravu bohatou na antioxidanty a omega-3 mastné kyseliny a pravidelným cvičením paměti výrazně zpomalit stárnutí lidského těla včetně mozku. Zkusíme vám nabídnout několik rad, jak si s tím poradit.

O blahodárných účincích bylin a plevelů pro naše zdraví se dozvíte v tomto videu:

Zdroj: Youtube

Zkuste čaje a odvary z bylin, ale pozor!

Hned na začátku si však připomeňme, že každý jedinec je jiný. Neexistují proto univerzální rady, zejména pro starší lidi. Většina z nich již má svoji vlastní medikaci, užívají prášky předepsané právě pro ně. Je tedy vhodné i nutné, aby užívání vývarů z různých bylin předem konzultovali se svými ošetřujícími lékaři.

Z českých zahrad

Existuje celá řada čajových směsí, které pocházejí ze nejrůznějších částí světa: Číny, rozsáhlých oblastí amazonského pralesa Jižní Ameriky nebo Afriky, zkusme se ale pro začátek poohlédnout po bylinách, které rostou na našich zahradách a loukách, které my sami dobře známe a je proto pravděpodobné, že budou našemu organismu vyhovovat lépe, než exotické (přestože jistě účinné) produkty.

Šalvěj (Salvia officinalis) je v mnoha směrech zázračnou bylinou. Někdy také bývá nazývána „Kristovým přístřeškem“, neboť keře šalvěje prý kdysi poskytly Kristovi skrýš před vojáky a od té doby má bylina zázračné vlastnosti. Nálev ze 4 lžiček řezané byliny na 2 šálky vody pomáhá k podpoře kognitivních funkcí, paměti a koncentrace. Rozsáhlým blahodárným vlivem na naše tělo šalvěj zmírňuje trávicí obtíže, pomáhá při chorobách žlučníku a jater, používá se jako kloktadlo při zánětu hrtanu nebo zánětu v ústech.

Gingko biloba je strom, který je známý pro své antioxidanty a látky, které podporují krevní cirkulaci v mozku a zlepšují paměť. V Čechách se ginkgo biloba pěstuje jako okrasný strom a jeho léčivé produkty jsou snadno k sehnání jako doplňky stravy.

Rozmarýn (Rosmarinus officinalis) obsahuje látky, které podporují krevní oběh a mentální funkce. Jeho aroma se také spojuje s povzbuzujícím účinkem a zlepšením koncentrace.

Máta peprná (Mentha piperita) pomáhá zlepšovat pozornost, paměť a kognitivní funkce mozku. Snižuje vysoký krevní tlak a pomáhá při léčení žaludečních obtíží. Máta je bylina vhodná pro přípravu vonných a chutných čajů. Vývary lze zhotovovat z máty čerstvě natrhané i sušené.

Levandule (Lavandula spica L.) sice pochází ze západního Středomoří, v našich zahradách už ale docela zdomácněla. V červenci a srpnu, ještě před úplných rozvitím, se větévky za suchého počasí seřežou a ve stínu se nechají usušit. Květy se zdrhnou a z takto zpracované byliny se dá připravit vývar. Ten, kromě jiného, snižuje krevní tlak a má mírně tlumivý účinek na centrální nervovou soustavu včetně mozku.

Lze samozřejmě sáhnout po bylinách exotických, které mají vliv na lepší prokrvení mozku, mají adaptogenní vlastnosti pro zvládání stresu, podporují paměť a proces učení. I ty jsou na českém trhu k dostání. Například yerba maté, guarana, bakopa, sibiřský ženšen (Eleuterokok) nebo kanna pocházející z jihu Afriky s výraznými antistresovými účinky. Vždy je však nezbytné konzultovat vhodnost užívání odvarů z těchto bylin s ošetřujícím lékařem.

Související články

Zdroje informací: www.novinky.cz, www.youtube.com