Nosit v létě lodičky? To je někdy za trest. S příchodem parných dní končetiny bolí, těžknou a natékají. „Někdy mám pocit, jako bych měla na nohou betonové kvádry,“ svěřuje se paní Jaroslava z Litoměřic se svými obtížemi. A není sama. Podle lékařů může natékání končetin způsobovat hned několik faktorů – vysoký tlak, pokročilý věk, sedavé zaměstnání, nezdravý životní styl (zejména kouření) a slunečné počasí. Týká se to i vás?

O bylinkách proti otokům se dozvíte více ve videu:

Zdroj: Youtube

Tvarohová vzpruha

Způsobů, jak můžete mírnit otoky, je spousta. První věcí, kterou byste měli ve svém životě změnit, je pohybová aktivita. Čím více se budete hýbat, tím více snížíte riziko otoků. Důležitý je i pitný režim, studené sprchování stehen a lýtek, volné oblečení, pohodlná obuv a správné sezeni (když už sedíte, nikdy si nedávejte nohu přes nohu, jedině tím přidáte cévám práci). Při otocích můžete vyzkoušet i různé zábaly. Výborně funguje například tvarohový.

Jak si ho připravíte: Rozmixuje 1 větší cibuli a smíchejte ji s ½ obyčejného tvarohu. Směs rozdělte na dvě poloviny a nadávkujte je do větších igelitových pytlíků (raději v dvojnásobné vrstvě). Nohu vložte do sáčku a kotníky i lýtka pomažte tvarohovou vrstvou. Sáček svažte a nechte působit přes noc. Ráno zábal odstraňte, nohy umyjte a uvidíte, že se budete cítit lépe.

Bylinková podpora

Na snížení krevního tlaku a redukci otoků můžete využít i sílu bylinek. Jsou čistě přírodní (víceméně bez vedlejších účinků) a můžete je zahrnout do svého pitného režimu či jídelníčku. Možná, že spoustu z nich máte také doma. Tak schválně, tady jsou…

Bazalka

Bylinka obsahuje látku eugenol, které znemožňuje stahování cév a tudíž i možnost otoků. Je bohatá na živiny a vitaminy, které zlepšují imunitní systém, mozkovou činnost a dokonce má vliv i na lepší kvalitu pleti. Dopřejte si ji jako součást zeleninových salátů (výborná je například v kombinaci s mozzarellou a rajčaty) nebo si z ní vyrobte domácí pesto.

Jak na to: Hrst bylinky rozmixujte s 1 stroužkem česneku, lžící piniových oříšků, 6 lžícemi olivového oleje a trochou mořské soli. Pesto je výborné na topinky i těstoviny.

Kardamon

Tohle indické koření zbaví vaše tělo přebytku vody. Tím pádem je šance, že nohy tentokráte budou bez dvojnásobného obsahu. Kardamonový prášek můžete přidat do polévky, dušených pokrmů, ale i do sladkostí. Skvělý je třeba i v kombinaci se švestkovým koláčem či čokoládovou pěnou!

Hloh obecný

V tradiční čínské medicíně se využívá k léčbě vysokého tlaku a různých kardiovaskulárních obtíží. Nejčastěji se používá ve formě sypaného bylinného čaje. Drogu seženete v jakémkoliv bylinkářství, lékárně nebo obchodě se zdravou výživou. Jak si hloh připravíte: Čajovou lžičku sušených květů přelijte 0,2 dl vroucí vody. Nechte ji 5 minut louhovat. Poté čaj sceďte a můžete pít. Pozor: Počítejte s tím, že čaj je nahořklý, tudíž je potřeba ho dosladit medem.

Vřes

Rostlinka, která je podzimní královnou truhlíků, se používá i jako léčivka. Vřes má močopudné účinky a pomáhá proti vysokému tlaku a otokům. Pijte ho dvakrát denně ve formě čaje. Za tři týdny kúru přerušte, mělo by se vám ulevit. Nápoj připravíte snadno: Stačí zalít 1 lžičku vřesu 0,2 litry vody. Po deseti minutách louhování máte svůj přírodní lék na světě.

Jehlice trnitá

Pokud ji neznáte, nic se neděje. Tenhle polokeř si stráží své soukromí. Na léčbu vysokého krevního tlaku a otoků se využívá především jeho kořen. Připravte si z něj domácí medicínu na obtíže.

Jak na to: Do půl litru vroucí vody vložte 20 g kořene jehlice. Obě přísady 15 minut povařte a poté nechte ještě 5 minut louhovat. Čaj sceďte a popíjejte třikrát denně.

Související články

Zdroje: www.prozeny.cz, www.ireceptar.cz