Své také udělá stres, špatné držení těla nebo kolísavá hladina hormonů, například při menopauze či menstruaci. Pokud nechcete spoléhat na chemii a dáte šanci přírodě, máme pro vás tipy na několik bylinek, které obtíže s migrénou prokazatelně zmírňují. Tady je sedm z nich.

Na jednu z možností, jak se zbavit bolesti hlavy bez léků, se podívejte v tomto videu:

Zdroj: Youtube

Kopretina řimbaba

Už odpradávna byla vyhlášenou bylinkou proti „bolehlavu“. Obsahuje totiž látky, které snižují hladinu hormonu prostaglandinu, který bývá jedním z hlavních spouštěčů migrény. Pokud trpíte na bolesti hlavy, pořiďte si kopretinu řimbabu. Můžete ji mít na zahradě i na terase v květináči. Květina je to krásná, dekorativní a hlavně pomáhá. Stačí při obtížích rozžvýkat jeden květ kopretiny řimbaby. Pozor, je extrémně hořký! Když ho ale zapijete vodou, dá se snést.

Rozmarýn lékařský

Bylinka prokrvuje tkáně a zmírňuje tlak v hlavě. Bohužel, nehodí se pro každého, protože zvyšuje krevní tlak. Pokud ale nemáte s hypertenzí problém, můžete si klidně dopřát rozmarýnovou koupel. Stačí, když 50 g rozmarýnu zalijete 500 ml vroucí vody a necháte pět minut louhovat. Výsledný výluh pak nalijte do vany a dopřejte si dvacetiminutovou relaxační koupel. Budete jako znovuzrození.

Máta peprná

Je doménou osvěžujících žvýkaček, ale může nabídnout mnohem víc, než jen osvěžit dech. Máta působí relaxačně a zklidňuje celý organismus. Výborná je v kombinaci s meduňkou, která její účinky ještě posiluje. Na vyzkoušení si uvařte mátový čaj. Jak na to: stačí 1 polévkovou lžíci bylinky přelít 250 ml horké vody. Po deseti minutách louhování nápoj slijte a nechte chvíli vychladit. Čaj pijte vlažný.

Levandule lékařská

Levandule je pozoruhodná bylina. Podle neurologů mají výpary z levandulového éterického oleje silně působit jako přírodní prevence bolení hlavy. Důvod je prostý – levandule snižuje stres a podporuje spánek, což jsou dva spouštěče bolestí hlavy. Neváhejte a zajděte si do obchodu koupit levandulový éterický olej a aromalampu. Za ty zklidněné nervy to stojí.

Zázvor

Nejde vyloženě o léčivou bylinku, ale oddenek. Nicméně i tak se jedná o přírodní lék na migrénu. Naši předkové ho využívali proti „bolehlavu“. Někteří odborníci dokonce tvrdí, že zázvor může nahradit aspirin. Proti migréně účinkuje jak zázvorový čaj, tak i kandovaný zázvor nebo zázvorová limonáda. Její příprava je snadná: do 1 litru přidejte 3 lžičky strouhaného zázvoru a pak celou směs povařte. Limonádu pak nechte vychladnout a servírujte se 2 polévkovými lžícemi medu.

Devětsil

Už odpradávna se o devětsilu mluvilo v superlativech. Aby ne, bylinka totiž fungovala na spoustu neduhů, včetně kožních vředů. Dnes se devětsil používá na přírodní léčbu migrény, astmatu, kašle nebo zažívacích problémů. Nejlepší způsob, jak z bylinky vytěžit co nejvíc, je uvařit devětsilový čaj s medem. Jak na to: sušený kořen zalijte horkou vodou, nechte louhovat 10 – 15 minut a poté vypijte. Nejste příznivcem teplých nápojů? Zkuste svařit víno (je jedno, jestli bílé či červené) s kořenem devětsilu. Hotový nápoj konzumujte dvakrát denně.

Andělika lékařská

Tuhle bylinku znáte z luk a strání. Kvete kolem svátku archanděla Michaela. Naši předkové věřili, že je ochrání před zlými duchy a uřknutím. Dnes ji bylinkáři používají jako první pomoc v boji proti chřipce, menstruačním bolestem, ale i migrénám. O andělice je totiž známo, že redukuje stres. Obecně se doporučuje koupit si drcený sušený kořen anděliky lékařské a dávat si ho po špetkách před jídlem. Dávkování je 2 – 3krát denně.

Zdroje: www.herbalista.cz, www.idnes.cz, www.herbalista.cz

Související články