Zkuste místo kávy nebo energetických nápojů sáhnout po bylinkách. Jsou zdravé, a navíc mnohem více efektivní.
Zdroj: shutterstock.com

Nejlepší bylinky proti únavě. Tyhle vás nakopnou víc než káva

Pokouší se o vás neustálá slabost a psychické vyčerpání? Zkuste nasadit bylinky proti únavě! Nejenže zklidní vaši mysl, ale zároveň vás dokonale nakopnou!

Současná doba je bohužel dost uspěchaná a častokrát plná stresu. Není divu, že to odnáší naše psychika a posléze i celý organismus. V těchto situacích člověk hledá různé stimulátory, které by mu dodaly tolik potřebnou energii. Zkuste namísto kávy nebo energetických nápojů sáhnout po bylinkách. Jsou zdravé, a navíc mnohem více efektivní.

Smetánka lékařská (Taraxacum officinale).  Rostlina obsahuje významné látky, které skvěle podporují detoxikaci organismu. Smetánka lékařská (Taraxacum officinale). Rostlina obsahuje významné látky, které skvěle podporují detoxikaci organismu. Zdroj: shutterstock.com

Smetánka lékařská (Taraxacum officinale)

Pampelišku najdete skoro všude. Teď už sice nekvetou, ale užitečné jsou i listy a kořen. Rostlina obsahuje významné látky, které skvěle podporují detoxikaci organismu, protože urychlují metabolismus, čímž jsou škodliviny mnohem rychleji vyplaveny z těla. Přítomné hořčiny podporují tvorbu a proudění žluči a hrají tak důležitou roli právě při únavě a vyčerpání. Zároveň posilují srdeční aktivitu a zlepšují náladu. Oblíbená pampeliška má poměrně silné močopudné účinky a aktivuje činnost ledvin i jater. Je doslova nabitá vitaminy C, A, B a obsahuje i významný betakaroten, křemík, draslík a vápník.

Nejlepší je pravidelně popíjet čaj z čerstvých listů. Pro svou nahořklou chuť jsou mladé listy pampelišky vhodné i do zeleninových salátů. Z květů si můžete vyrobit pampeliškový sirup nebo med a poupata lze naložit do octa jako kapary. Sušený kořen je velkým pomocníkem pro všechny diabetiky, protože obsahuje velice prospěšný inulin.

Medvědí česnek (Allium ursinum)

Nejúčinnější je medvědí česnek v čerstvé podobě, sušením své silné účinky postupně ztrácí. Pokud jste si medvědí česnek nasbírali a máte ho v mrazáku, síhněte po něm. Listy dodávají tělu mnoho prospěšných látek. Třeba vitamínu C je ve 100 g této bylinky třikrát víc, než je běžná doporučená denní dávka pro dospělého. Obsažené silice v sobě mají síru, která velice pomáhá během detoxikační kúry. Kromě toho medvědí česnek výborně povzbuzuje organismus, zlepšuje prokrvení periferních míst a zrychluje průtok krve a lymfy.

Bršlice kozí noha (Aegopodium podagraria). Přestože je bršlice často považována za plevel, jde zároveň o užitečnou bylinku. Bršlice kozí noha (Aegopodium podagraria). Přestože je bršlice často považována za plevel, jde zároveň o užitečnou bylinku. Zdroj: shutterstock.com

Bršlice kozí noha (Aegopodium podagraria)

Přestože je bršlice často považována za plevel, jde zároveň o užitečnou bylinku. Jak vyplývá z latinského názvu „podagraria“, často se využívá při léčbě podagry neboli dny. Bršlice má výborné močopudné účinky, a proto je často součástí diuretických, protirevmatických a krev čistících čajů. Bylinka má také výborné výsledky v léčbě hemeroidů a bolavých kloubů. Rostlina pomáhá s očistou organismu, snižuje překyselení těla a přispívá k dobrému proudění lymfy. V listech najdete vitamin C, který pomáhá posilovat imunitu a funguje i proti únavě. Mladé lístky bršlice jsou velice chutné, a proto se báječně hodí nejen do čerstvých zeleninových salátů, ale i k dochucení mletého masa, nádivek i polévek.

Popenec břečťanolistý (Glechoma hederacea). Listy obsahují hodně minerálních látek a také vitamin C. Popenec břečťanolistý (Glechoma hederacea). Listy obsahují hodně minerálních látek a také vitamin C. Zdroj: shutterstock.com

Popenec břečťanolistý (Glechoma hederacea)

Poléhavá trvalka se kobercovitě rozrůstá, je typická svými drobnými fialovými květy. Takže ji jen tak v přírodě nepřehlédnete. Její výhony mohou být až 1 m dlouhé a konzumují se jak čerstvé, tak i sušené. V podstatě je můžete sbírat po celou sezónu. Listy obsahují hodně minerálních látek a také vitamin C. Protože popenec podporuje látkovou výměnu, je často využíván proti únavě a vyčerpání. Díky tomu je častou součástí mnoha detoxikačních kúr. Výborně se podílí i na zlepšení stavu při léčení zánětů horních cest dýchacích, protože rozpouští hleny.

Zdroje: www.healthline.com, www.floranazahrade.cz, www.kouzlovuni.cz

Akční letáky