Zvýšená hladina cukru v krvi se v posledních letech netýká jen jedinců vyššího věku, ale poměrně vysoké procento tvoří i lidé střední generace a malé děti. Nejlepší prevencí je vždy zdravý životní styl s odpovídající výživou a dostatkem aktivního pohybu. Můžete ji však také velmi dobře podpořit i účinky některých léčivých bylin. Stačí z nich pravidelně popíjet zdravý čaj, který vám pomůže udržet cukr pod kontrolou.

Co můžete udělat k udržení optimální hladiny krevního cukru? Podívejte se na video na YouTube na kanálu Naděje bylinky - Mgr. Jarmila Podhorná :

Zdroj: Youtube

Černý bez

Listy tohoto keře mají příznivý vliv na krevní oběh a obsažené látky se podílejí na snižování hladiny cukru v krvi. Listy lze sbírat již od počátku dubna až do konce září. Největší sílu však mají právě čerstvé jarní listy. Pokud se řadíte mezi cukrovkáře, měli byste si odvar dopřávat alespoň dvakrát denně. A jak si ho připravit? Tři polévkové lžíce listů povařte nejméně 10 minut v 1/2 l vody a posléze sceďte.

Jetel luční

Na snížení cukru v krvi perfektně funguje i červené květenství jetele lučního. Můžete si je snadno nasušit i do zásoby. V tomto případě si lze udělat z 1 lžíce sušené byliny čaj, který byste měli popíjet třikrát během dne, anebo lze čerstvé květy pojídat v syrovém stavu. Mají příjemně nasládlou chuť.

Šalvěj lékařská

Známá bylinka specifické vůně je úžasná pro své antibakteriální, protizánětlivé a antivirotické účinky. Šalvěj se často doporučuje nejen jako skvělá prevence, ale je velice vhodná i pro jedince s rozvojem diabetu nebo poruchou glukózové tolerance. Jednu čajovou lžičku zalijte 1/4 l vroucí vody a nechte zhruba 10 minut louhovat, nejlépe pod pokličkou. Nejlepší je šalvějový čaj vypít půl hodiny před hlavním jídlem.

Jestřabina lékařská

Stejně tak můžete využít sušené listy a kvetoucí nať antibakteriální a močopudné jestřabiny lékařské. Na výše uvedený problém je vyzbrojena hned několika silně účinnými látkami. Jedná se o galegin, hydroxygalegin a biguanidin. Galegin umí výborně snížit inzulinovou rezistenci a zvyšuje správnou regulaci glukózy. Zalijte jednu lžičku sušené nati 200 ml vroucí vody nechte tak 10 až 15 louhovat a pijte třikrát během dne.

Listy borůvčí

Když jdete na borůvky, nemusíte sbírat jen sladké modré plody, můžete si z rostliny nasbírat také drobné lístky. Nejlepší je vydat se na ně ještě před dozráním plodů, v tu dobu totiž obsahují nejvyšší obsah látky s názvem myrtilin, kterému se lidově říká rostlinný inzulín. Odvar z borůvkového listí značně působí na metabolismus cukru. Čtyři polévkové lžíce borůvkových listů namočte do 1 l studené vody a nechte je takto až do následného dne. Pak trochu vody slijte, krátce povařte, sceďte a popíjejte v průběhu celého dne.

Pampeliška lékařská

K tomu, abyste vylepšili hladinu cukru v krvi, vám pomohou i květy a stvoly pampelišek. I v tomto případě je můžete pojídat v syrovém stavu, kdy si je třeba můžete přidat do zeleninových salátů. Pokud chcete dosáhnout nějakých výsledků, měli byste sníst denně kolem 10 stvolů či květů. Pokud si je nasušíte, účinné látky využijete právě ve formě léčivého čaje.

Související články

Zdroje: www.novinky.cz, www.vasebylinkarka.cz