Není zánět jako zánět

Potýkáte se často se záněty? Nejde jen o taková onemocnění, která přímo označujeme jako zánětlivá. Ateroskleróza je zánět v cévních stěnách, astma představuje chronický zánět dýchacích cest, Crohnova choroba je zánětem v trávícím traktu, celiakie je autoimunitním zánětlivým stavem a samozřejmě jde i o mnohé další choroby.

K léčbě zánětů se lze postavit mnoha různými způsoby. Odborníci vám doporučí nejen léčiva, ale také změnu stravování. Boj proti zánětům můžete také podpořit bylinkami. Které z nich mají sílu postavit se zánětům?

Podívejte, které bylinky a koření doporučují na YouTube kanálu Goodful.

Zdroj: Youtube

Jaká je naše nejzajímavější protizánětlivá bylinka?

V naší přírodě máme i takové bylinky, které by nám mohli jiní závidět. Znáte některé? Která z nich je nejvýznamnější? Je to kopřiva, mateřídouška, šalvěj nebo snad jiná bylinka?

Všechny jsou prospěšné, ale králem mezi léčivkami by mohl být u nás heřmánek. Heřmánek pravý obsahuje nesmírně množství zdraví prospěšných látek včetně azulenů, proazulenů, flavonoidů, hořčin, taninů a dalších, včetně vitaminů.

Heřmánek je dokonce pátou nejobchodovanější bylinou na světě. Bylinka má celou řadu využití nicméně jde především o účinné antiflogistikum čili léčivo působící protizánětlivě. Zatímco některé léčivky se užívají pouze na konkrétní problémy, heřmánek je neuvěřitelně univerzální a hodí se snad k léčbě veškerých možných zánětů.

Bojujete se záněty také vy? Heřmánek můžete zkusit k léčbě:

  • Zánětů kůže - heřmánek mohou používat i alergici, pozor vysušuje
  • Zánětů očí - nejsnadnější je použití vlhkého sáčku s čajem k otírání oka a okolí
  • Zánětů dutiny ústní a hrdla - čaj je možné pít i kloktat
  • Zánětů trávícího ústrojí - čaj se používá k harmonizaci zažívání
  • Zánětů močových cest - heřmánková kúra může pomoci, ale ideálně jako doprovodná léčba k farmakům
  • Zánětů dýchacích cest - vdechování par se hodí nejen při nachlazení, ale také při astmatických problémech

Protizánětlivé druhy koření

Ale v každém koutě světa se najdou rostliny, které mají významné protizánětlivé účinky. Ve světě jsou pak za jedny z nejvýznamnější přírodních léků považované rostliny, které se najdou i u nás.

Ne však na loukách a zahradách, ale v poličce s kořením. K těm úplně nejsilnějším patří opěvovaná kurkuma, rozehřívající zázvor, voňavý kardamom, ale také černý pepř nebo zelený čaj.

Související články

Zdroje: healthline.com, bylinkyprovsechny.cz