V České republice je více než 800 tisíc lidí, kteří mají cukrovku druhého typu. K nemoci dochází, když tělo neumí správně využívat inzulin, hormon, který pomáhá tělu zpracovávat cukr. Způsobuje to řadu problémů s metabolismem cukrů, tuků a bílkovin.

Prevence cukrovky je důležitá, a to především změnou životního stylu. Zahrnuje to nejen zdravou stravu, ale i pravidelný pohyb a udržování zdravé stálé hmotnosti. A jako skvělá prevence nebo přírodní lék na snížení cukru v krvi vám pomůžou i zelené vavřínové lístky neboli bobkový list.

Na výhody čaje z bobkového listu se podívejte v tomto videu:

Zdroj: Youtube

Bobkový list neboli vavřín

Bobkový list, známý také jako vavřín vznešený, je teplomilná rostlina, která pochází z Malé Asie. V současné době je nejvíce rozšířená v oblasti Středomoří. Starověcí Řekové tuto rostlinu považovali za posvátnou a věnovali ji bohu Apollónovi, bohu Slunce, hudby a poezie. Jeho podobizny byly často znázorňované s vavřínovým věncem na hlavě. Byl symbolem vítězství a vznešenosti a nosili jej především významní občané.

Nejde jen o koření

Toto důvěrně známé koření, který má jistě každý doma v kořence, nemusí sloužit jen jako dochucovadlo pokrmů se zajímavým aroma. Zároveň se jedná o bylinku, která má léčivé účinky a jedním z nich je zmíněná prevence cukrovky a správná regulace cukru v krvi. V případě, že se vás tato problematika týká, dopřávejte si pravidelně čaj z bobkových listů. Jedná se i o lékaři doporučovaný přírodní doplněk k léčbě diabetu.

Bobkový list má nejen příznivé účinky na hladinu cukru v krvi, ale zároveň snižuje i hladinu nezdravého cholesterolu a triglyceridů. Díky tomu pak mohou lépe fungovat játra i srdce. Užívání 2 g bobkových listů denně může snížit hladinu cukru v krvi až o 20 %. Listy vavřínu mají však i řadu dalších zdravotních účinků. Které to jsou?

Tlumí bolesti

Vavřínové listy mají poměrně silné sedativní a protizánětlivé účinky. Velice často se tedy užívají k potlačení mnoha nepříjemných bolestí, svalové vyčerpanosti a zánětů v těle. Velice dobře je můžete využít i jako obklady na bolavé klouby, křečové žíly a při revmatismu a artritidě. Listy vám značně uleví i při bolestech hlavy a opakovaných migrénách či s potížemi sedacího nervu.

Pomáhá na dnu

Bylinný odvar z bobkových lístků vám uleví i v případě, pokud vás sužuje dna či nepříjemné a časté otoky. Obsažené látky se totiž podílejí na odstraňování usazenin a solí kyseliny močové z kloubů a tkání celého těla.

Bystří mysl a podporuje kvalitní spánek

Vavřínový čaj vám pomůže i ve chvílích, kdy potřebujete nastartovat a prohloubit vaše myšlení. Bobkový čaj totiž dokáže zbystřit vaši paměť a zlepšit celkové soustředění. Na druhou stranu, když si ho dáte po celém dni před spaním, kdy už jste zklidnění, navodí vám lepší usínání a klidný spánek.

Související články

Zdroje: www.akcniceny.cz, www.novinky.cz, www.styl.magazinplus.cz