Lze snížit rychle krevní tlak pouhým čajíčkem? Jde. A překvapivě dobře. Pokud trpíte na vysoký tlak vy nebo někdo z rodiny, pak byste určitě měli znát tyto bylinky a čaje, které vám mohou ulevit i při akutních problémech.

Nicméně to neznamená, že vás zcela osvobodí od lékařské péče, kontroly a případného pobytu v nemocnici, pokud by šlo o závažný problém. Nicméně jde o nápoje, které mohou přispět k redukci vysokého tlaku a pomoci tak těm, kteří to právě potřebují.

Chcete se uzdravit jídlem? Toto radí pan Radek na svém YouTube kanálu Uzdravte se jídlem – Marky SCD recepty. V tomto příspěvku rozebírá různá doporučení týkající se vysokého tlaku.

Zdroj: Youtube

Exotika v hrnku na váš vysoký tlak

Jedním z nejlepších čajů, který můžete konzumovat při vysokém tlaku, je rudě zbarvený čaj z ibišku, který si můžete i řádně osladit a chutná jak horký tak i ledově studený. Nejde o rostlinu, kterou pěstujete na zahradě, ani o keř typický pro teplé kraje, jejichž symbolem se stal také ibiškový květ.

Ibiškový čaj čili karkade, jak se nápoji říká například v Egyptě, kde se pěstuje a prodává na trzích, je květ ibišku súdánského. Aby byl čaj silný a účinný, nestačí pouze podrcený květ zalít horkou vodou. Ideální je povařit hrst ibiškových květů v horké oslazené vodě tak dlouho, až je nápoj barvou podobný červenému vínu.

Jinou exotikou, která by vás měla zajímat, je čaj rooibos. Jde o příjemně nasládlý jemný čaj z keře pocházejícího z Jihoafrické republiky. Rooibos zlepšuje průtok kardiovaskulárního systému, čímž redukuje vysoký tlak. Podobně funguje také zázvorový čaj, který sice rozehřívá, ale také roztahuje krevní řečiště.

Domácí bylinky, které vám pomohou snížit krevní tlak

Našemu srdci, ale také přírodě, je mnohem bližší heřmánek. Také heřmánkový čaj má jisté účinky, protože snižuje napětí a stres, které velmi souvisí s vysokým tlakem.

Další typicky českou, avšak málo používanou bylinkou, je voňavá meduňka. Meduňka je nenáročná trvalka, která poroste bez problémů i v zahradě. Vyznačuje se velmi příjemnou nevtíravou chutí a tím, že má uklidňující účinky, snižuje úzkosti a napomáhá také optimalizaci krevního tlaku.

Z oblíbených bylinek a zeleného koření vám může pomoci s vysokým tlakem také bazalka, petrželka či semínka celeru.

Málokdo však ví, že na vysoký tlak je výborný také čaj z bobulek hlohu. Veškeré hlohy na českém území jsou léčivé, ale zahradní hloh s růžovými a červenými květy se nevyužívá. Látky v plodech hlohu se používají pro své zklidňující účinky, a to na celou nervovou soustavu, ale zásadní je především schopnost hlohu snížit krevní tlak.

Související články

Zdroje: nutratea.co.uk, healthline.com