Starší lidé by rozhodně neměli podceňovat sílu některých bylin, jelikož dokážou pozitivně ovlivnit činnosti mozku, krevní oběh, cukr v krvi i krevní tlak. Pravidelným popíjením čajů z těchto bylin si tak můžete zlepšit celkové své zdraví a vyhnout se nežádoucím chorobám a nemocím, které mívají fatální následky.

Podívejte se na video, která bylina vám zlepší mozkové funkce, a naopak sníží riziko vzniku demence:

Zdroj: Youtube

Zelený čaj paměť posílí

Popíjení zeleného čaje je jednou z nejlepších voleb, kterou pro své zdraví můžete udělat. Díky cenným minerálům, vitaminům a antioxidantů, které tento čaj obsahuje, snižuje riziko kardiovaskulárních chorob a vzniku rakoviny. Zároveň zlepšuje kognitivní funkce a podporuje dobrou náladu i soustředění.

Pupečník asijský na prokrvení

Pupečník asijský neboli Gotu kola zlepšuje mentální funkce, krevní oběh i paměť. Vhodný je také pro ty, kteří mají problémy se spánkem nebo mívají depresi. Stačí, když přelijete dvě lžičky čerstvé či sušené natě pupečníku vroucí vodou a necháte louhovat 10 minut. Čaj z pupečníku můžete pro jeho pozitivní účinky užívat až třikrát denně.

Bakopa na podporu nervového systému

Další skvělou bylinkou je bakopa drobnolistá, která efektivně prokrvuje mozek, zvyšuje duševní výkonnost a zlepšuje centrální nervový systém. Významný je také jako antidepresivum, léčivo impotence, revmatismu či zánětů, jelikož čistí krev a prospívá srdci. 5-15 g sušené rostliny zalijte půl litrem vroucí vody a nechte 15 minut louhovat.

Ženšen jako prevence infarktu

Zdraví prospěšný čaj si můžete připravit rovněž z Eleuterokoku ostnitého, známý pod názvem sibiřský ženšen nebo čertův kořen. Tato rostlina je silný antioxidant, a proto efektivně snižuje hladinu cholesterolu a cukru v krvi. Pomáhá také při potížích se srdcem, cévami a při rekonvalescenci, chemoterapii či ozařování.

Pročištění těla plevelem

Kombinace kopřivy, jetele, řebříčku a pampelišky. Pro zahrádkáře neúprosný plevel, avšak pro bylinkáře blahodárné léčivky. Směs těchto bylin dokáže účinně pročistit tělo. Díky tomu dochází také k prokrvení mozku a regeneraci organismu, nervové tkáně i nervového vlákna. K očistě cév můžete zase použít pelargonii nebo echinaceu.

Související články

Zdroje: prozeny.cz, idnes.cz, vitalia.cz