Co se stane s tělem, když budete každý den na podzim pít čaj z rýmovníku?
Zdroj: mirzamlk/Shutterstock.com

Co se stane s tělem, když budete každý den na podzim pít čaj z rýmovníku?

Rýmovník se těší velké popularitě. Je nejen nenáročnou, a zároveň krásnou pokojovou rostlinou, ale také nabízí bohaté zdravotní benefity. Jeho voňavé listy okoření jídlo, dají se zpracovat na sirup nebo si z nich můžete připravit čaj.

Rýmovníku (Plectranthus amboinicus) se také říká mexický eukalyptus, kubánské oregano, molice nebo moud. Patří k teplomilným rostlinám z čeledi hluchavkovité. Jeho původním domovem je s největší pravděpodobností Austrálie. Vyskytuje se volně však také v subsaharské Africe, na Madagaskaru, na ostrovech v Pacifiku nebo v jižní Asii. Má dužnaté, na okrajích zoubkovité a jemně chlupaté listy a silný, ale křehký stonek. V domácnostech se pěstuje nejčastěji rýmovník purpurový (Plectranthus purpuratus) nebo rýmovník citronový (Plectranthus amboinicus).

Rýmovník je na pěstování velmi nenáročný. Rýmovník je na pěstování velmi nenáročný. Zdroj: Arayabandit / Shutterstock.com

Účinné látky rýmovníku

Když list promnete mezi prsty, ucítíte výraznou vůni připomínající oregano, mátu nebo meduňku. Rostlina obsahuje omega-6 mastné kyseliny, minerály, vitamíny C, A a karotenoidy, jež podporují dobrý zrak. Mezi nejúčinnější látky však patří esenciální olej, který obsahuje především látky thymol, carvacrol a camphor. Ty mají prokázané antibakteriální a antimykotické účinky.

Zdravotní účinky rýmovníku

Pravidelná konzumace listů z rýmovníku může posílit váš imunitní systém a díky diuretickým účinkům dokáže odplavit přebytečnou tekutinu z těla, soli a škodlivé látky. Tím zlepšuje zdraví ledvin a lymfatického systému. Rýmovník se také pyšní mírně sedativními účinky. Obsahuje kyselinu nikotinovou, která neježe snižuje cholesterol v krvi, ale také má pozitivní účinky na úzkost, stres a nervozitu. Trpíte-li podzimními nebo zimními depresemi, rýmovník může tyto stavy potlačit. Jak už název bylinky napovídá, rýmovník úspěšně bojuje také s rýmou či s astmatem. „Rýmovník pomáhá i při zánětu průdušek a kašli. Je to silný expektorans, zlepšuje vykašlávání hlenů. Podporuje také odhlenění našich dutin. Zrychluje úzdravu u respiračních infektů a zabraňuje bakteriální superinfekci," píše MUDr. Alena Hamplová.

Podzimní nachlazení známe všichni. Provázejí ho rýma, kašel, únava a někdy i horečka. Rýmovník pomůže nejen s nachlazením. Zdroj: profimedia.cz

Čaj z rýmovníku

Čaj z rýmovníku dokáže posílit celý organismus. Připravte si ho nejlépe z čerstvých listů. 3 větší kousky opláchněte pod tekoucí vodou a natrhejte je. Poté je zalijte litrem vroucí vody a nechte 7-10 minut pod pokličkou louhovat. Nálev dochuťte medem.

Zdroj: www.mudr-alena-hamplova.cz, www.rehabilitace.info, www.bylinkovo.cz

Akční letáky