Modrá květinka a zdravá semínka

Znáte dobře lněná semínka? Hezká modře kvetoucí jemná kytička zvaná len se už jen tak nevidí. Lněné látky se skutečně stále dělají z tohoto lnu setého, velmi podobným způsobem, jako když si nechal Krtek šít kalhotky. Pokud si len nevysejete do záhonu a nutno dodat, že existuje i atraktivní rudá varianta, setkáte se s ním někdy v suché vazbě nebo o Vánocích. Někdy se totiž stejně jako jmelí prodává i sušený len obarvený zlatou barvou. Len není jen hezká kytička, ale také navíc produkuje v malé tobolce na koncích stonků několik nutričně zajímavých semen. Lněná semínka jsou bohatá nejen na oleje, ale také další látky, které jsou velmi důležité a zdravé pro lidský organismus.

Co se stane s vaším tělem, když budete denně jíst lněná semínka vám poví také Elli Staníková v tomto příspěvku, který najdete na jejím YouTube kanálu.

Zdroj: Youtube

Zdraví ve lněných semínkách

Zmíněné oleje v semínku jsou bohatým zdrojem omega-3 masných kyselin, které v našem jídelníčku často chybí. Díky těmto olejům semínko podporuje zdraví pokožky i vlasů. Lněná semínka jsou bohatá také na antioxidanty, látky regulující hladinu krevních cukrů. Velmi důležitý je i vysoký podíl vlákniny, což podporuje zdraví trávícího systému a pomáhá snížit hladinu cholesterolu. Navíc také konzumace lněného semínka navozuje pocit nasycení, který je důležitý při snaze o zhubnutí.

Lněné semínko ale také obsahuje takzvané lignany, které mohou pomoci snížit riziko srdečních onemocnění, rakoviny a dalších závažných chorob. Drobné semínko lnu je i dobře známým zdrojem vitaminu E a minerálů, ze kterých je třeba zmínit především vápník, hořčík, fosfor a železo.

Lněné semínko užívejte nejlépe mleté a namáčené

Z výčtu těchto všech pozitiv je poměrně jasné, že jde o potravinu velmi zdravou a také s jistým potenciálem k podpoře hubnutí. Problém semínka ale je, že nejúčinnější je, pokud je pomleté a aktivované, čehož lze dosáhnout prostým namočením do vody. Příprava čaje se proto docela nabízí.

Pokud si budete připravovat čaj, určitě semenům alespoň v hmoždíři rozrušte slupku. Dalším důvodem, proč je čaj lepší, než třeba lžíce semínek v jogurtu je fakt, že vlákninu bychom ideálně měli konzumovat s dostatečně velkým množstvím vody či jiné tekutiny. Na to často zapomínáme.

Konzumace lněného semínka je rozhodně prospěšná v jakékoli podobně, nicméně čaj z pomletých nebo rozrušených semen se zdá být tou nejlepší variantou. Nejenže může podpořit hubnutí, ale také harmonizuje trávení a očišťuje zažívací systém. Díky tomu i obsaženým látkám se podílí na zlepšení obranyschopnosti těla.

Čaj lze připravit čerstvý krátkým povařením, nicméně doporučuje připravit jej už večer a druhý den popíjet. Do litru vody stačí přidat 3 lžíce podrcených nebo rozrušených semen a zalít horkou vodou. Takový nálev, který je docela slizovitý, můžete užívat celý následující den. Aby bylo možné pozorovat účinky čaje, měli byste ho pít alespoň týden až deset dní.

Související články

Zdroje: indianexpress.com, onlymyhealth.com