Čaj s česnekem, citronem, medem a bylinkami příznivě ovlivní hladinu cholesterolu v krvi.
Zdroj: Shutterstock.com

Jak pročistit cévy zanesené cholesterolem? Čaje, které ho pomohou rozpustit

Ateroskleróza, tedy proces postupného zužování a zanášení cév, je podle statistik nejčastější příčinou úmrtí na světě. Hlavním důvodem tohoto onemocnění je nezdravý životní styl. Naštěstí se před rozvojem srdečně cévní choroby můžete preventivně chránit. Zkuste pravidelně užívat bylinky, jež čistí cévy. Jaké čaje snižují hladiny cholesterolu?

Ateroskleróza

Laicky řečeno, ateroskleróza je ukládání škodlivých látek, nejčastěji tuku, do stěn cév. Tím se zanášejí, ucpávají a postupem času dochází k menšímu průtoku krve do orgánů. Navíc se zvyšuje riziko, že se na usazeninách začnou hromadit krevní sraženiny, jež mohou vést k mrtvici, infarktu nebo odumírání tkání a amputaci. „Lidský organismus je stále více ohrožován nepříznivými vlivy z okolního prostředí. Kromě nezdravého stravování, tedy hlavně nadbytku živočišných tuků a soli, vám ubližuje i nedostatek pohybu a odpočinku, kouření, nadměrné pití alkoholu a stres. A výsledkem pak může být kardiovaskulární onemocnění nebo nemoci oběhové soustavy, mezi které patří i ateroskleróza,“ říká kardiolog Doc. MUDr. Michal Vrablík.

Příčinou srdečně–cévních onemocnění většinou bývá ateroskleróza, kornatění cév. Příčinou srdečně cévních onemocnění většinou bývá ateroskleróza, kornatění cév. Zdroj: Lightspring / Shutterstock.com

Co je cholesterol

Existují tři druhy cholesterolu. HDL, LDL a VLDL. U lékaře se měří výšky hladiny u prvních dvou typů. Vysoký podíl HDL značí skvělou schopnost odbourávat nadbytečný cholesterol z organismu. Proto ho nazýváme jako „dobrý". „Zlý" cholesterol má zkratku LDL. Vzniká v játrech a rád se ukládá právě v cévách. Hodnota LDL by neměla přesáhnout 3,4 mmol/l u dospělých a 2,6 mmol/l u dětí. Celková hodnota obou cholesterolů by pak neměla být vyšší než 5,2 mmol/l, v případě dětí 4,4 mmol/l. Hladina nad 6,2 mmol/l je již vysoce riziková.

Homocystein

Tato toxická aminokyselina vzniká v našich buňkách. Jejich zvýšená hladina je způsobena především nepestrostí naší stravy. „Základní příčina je v tom, že ve skladbě naší stravy chybí zelenina a základní vitamíny, jako jsou kyselina listová (B9) a vitamín B6. Souvisí to s úbytkem minerálů v půdě. Rostliny tak nejsou schopné syntetizovat látky, které potřebujeme. Podle německé studie poklesl výskyt těchto důležitých vitamínů za posledních 50 let o 80 %," upozorňuje lékař Karel Erben. Zvýšená hladina homocysteinu způsobuje civilizační nemoci v čele s aterosklerózou, demencí a též rakovinou.

Změna jídelníčku je základ

Pokud vám byla zjištěna vysoká hladina cholesterolu, měli byste zvážit změnu životního stylu a především změnu jídelníčku. Obecně se doporučuje jíst více veganská či vegetariánská jídla, omezit konzumaci vnitřností, žloutků, uzenin, tučného masa, plnotučných mléčných výrobků, snížit spotřebu kávy, sladkých nápojů a alkoholu. „Na žilní systém příznivě působí procházky a zařazení pohanky do stravy. Právě ta totiž obsahuje velké množství rutinu neboli vitamínu P. Tím zpevňuje cévy a zlepšuje propustnost kapilár,“ radí bylinkářka Jarmila Podhorná.

Bylinky na pročištění cév

Dostatek kyseliny listové zaručí sběr a konzumace především divokých bylin, jako jsou kopřiva, bršlice, jetel, jitrocel, pampeliška, sedmikráska, rozrazil, svízel, apod. Jaké další byliny pomáhají čistit a posilovat cévy?

Česnek (Allium sativum)

Tato bylina redukuje nánosy v arteriích, snižuje krevní tlak, zlepšuje hladinu krevních lipidů, rozšiřuje cévy a je silným antioxidantem, takže snižuje záněty v těle. Za účelem léčby konzumujte syrový stroužek česneku. Ten nejprve nakrájejte nebo rozmačkejte, aby se uvolnil alicin. Po deseti minutách přidejte k česneku trochu medu nebo másla. Užívejte několikrát denně.

Jinan dvoulaločný (Ginko biloba)

Jinan zpevňuje a rozšiřuje žíly. Působí preventivně i proti Alzheimerově či Parkinsonově chorobě. Od čtyřicátého věku života byste ho měli konzumovat ve formě tinktury.

Pupečník asijský (Centella asiatica)

Působí na zánět žil a žilní nedostatečnost. Chutná jako petržel a konzumovat ho můžete v salátu nebo si z něj připravit mast na křečové žíly.

Listy jinanu dvoulaločného (Ginko biloba) jsou léčivé Listy jinanu dvoulaločného (Ginko biloba) jsou léčivé. Zdroj: Shutterstock.com / jurgal

Čaje na cholesterol

Prevence je nejlepší lékař. Proto si můžete zkusit připravit čaj proti kornatění tepen. Budete potřebovat 30 g přesličky rolní, hrnec a půl litru vody. Přesličku vařte 15 minut, pak sporák vypněte a 15 minut louhujte. Sceďte a dávku rozdělte na dva díly. První šálek vypijte během dopoledne, druhý po obědě.

Vytvořte si směs z 20 g květu hlohu obecného, 40 g natě rozrazilu lékařského, 20 g česneku medvědího a 20 g meduňky lékařské. Bylinky zamíchejte a uložte do sklenice nebo látkového pytlíčku. Každé ráno a odpoledne spařte 200 ml vody 1 vrchovatou čajovou lžičku směsi bylin, 10 minut louhujte a pak sceďte.

Připravte si chutnou směs z 50 g plodů šípku, 20 g natě rdesna ptačího, 20 g natě řebříčku obecného a 20 g listu máty peprné. Dva až třikrát denně si připravte čaj z 1 lžíce směsi zalité 200 ml vroucí vody. Louhujte 10 minut.

Konzultujte s lékařem

Jelikož bylinky mohou interagovat s některými léky, nezapomeňte se ještě před konzumací čajů poradit se svým lékařem. „Je třeba si dát pozor hlavně na kontraindikaci například s antidepresivy či léky na ředění krve," radí bylinkářka Markéta Svobodová.

Zdroj: www.prozeny.cz, www.mojezdravi.cz, www.ceskatelevize.cz, www.bylinkyprovsechny.cz, www.blesk.cz

Akční letáky